• Z życia biblioteki

• Cała Polska czyta dzieciom

Nasza szkoła i biblioteka szkolna od wielu lat bierze udział w akcji "Cała Polska czyta dzieciom".

1 czerwca 2001 r. Fundacja ABCXXI zainaugurowała kampanię społeczną "Cała Polska czyta dzieciom", w celu uświadomienia społeczeństwu ogromnego znaczenia czytania dziecku dla jego wszechstronnego rozwoju. Naukowcy i praktycy zgodnie twierdzą,       że czytanie dziecku na głos uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań, wzmacnia pewność siebie. Czytanie niemowlęciu stymuluje jego umysł i buduje skojarzenie czytania z przyjemnością, czytanie na głos kilkulatkowi pozwala mu zrozumieć siebie i świat, wspólne czytanie z nastolatkiem pozwala zachować lub odbudować więź         i pomaga mu w pokonaniu wielu problemów wieku dorastania. Także dzieci niepełnosprawne dzięki głośnemu czytaniu znacznie lepiej się rozwijają.

Jak staramy się rozbudzać u dzieci zamiłowanie do czytania i wyrobić w nich nawyk czytania na całe życie?

W ciągu roku szkolnego organizujemy szereg akcji i spotkań czytelniczych, np:

• udział w Narodowym Czytaniu „Quo Vadis” Henryka Sienkiewicza oraz innych  dzieł w klasach III - VI
          • 90 rocznica urodzin Kubusia Puchatka – czytanie fragmentów książki w klasach I – III oraz przedszkolu
          • zaprezentowanie przez członków  Klubu Czytelniczego „Przeczytaj mi” uczniom z klas I – III oraz przedszkolakom wierszy i książek:
            • Dorota Gellner „Szły raz myszy …”
            • A. Krella – Moch „Królewna Lenka ma kłopoty”
            • A. Krella – Moch „Królewna Lenka przegania strachy”
            • Jan Brzechwa „Kaczka dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach”,  „ Na straganie”, „Siedmiomilowe buty”
          • czytanie przez członków  Klubu Czytelniczego „Przeczytaj mi” uczniom z klas V - VI fragmentów z książek:
            • Henryk Sienkiewicz „Potop” -  tom II rozdział II
            • Anna Czerwińska – Rydel „Piórem czy mieczem Opowieść o Henryku Sienkiewiczu” – fragment „Egzamin,
          • konkursy czytelnicze:
            • „Kubuś Puchatek w 90 rocznicę urodzin” dla klas I – III
            • „Jan Brzechwa – życie i twórczość” dla klas I – III
            • Wielki Test o Henryku Sienkiewiczu dla uczniów z klas IV – VI

Klub Czytelniczy „Przeczytaj mi”

Od września  2016 roku w naszej szkole działa stworzony przez uczennice klasy V (W. Baryłę, M. Cyfrę, P. Gołębiowską i A. Wronę) Klub Czytelniczy ” Przeczytaj mi”, w ramach którego członkowie czytają wiersze i książki najmłodszym uczniom z klas I – III oraz przedszkolakom. Działania Klubu wsparli uczniowie z klas V – VI.   Dzięki inicjatywie młodzi ludzie mają okazję, zetknąć się z wolontariatem, kontakt z młodszymi uczy ich budowania więzi, a publiczne wystąpienia pozwalają zyskać więcej pewności siebie.

Spotkania Klubu odbywają się dwa razy w tygodniu. Uczennice przynajmniej raz w miesiącu czytają młodszym wiersze, książki lub przeprowadzają konkursy. Dziewczyny pod opieką nauczyciela biblioteki wybierają teksty do lektury oraz dzielą role, wymyślają scenografię i kostiumy. Spotkania Klubu to również okazja do wspólnej rozmowy, rysowania, śpiewania.

Członkowie Klubu Czytelniczego w I semestrze roku szkolnego 2016/17 przygotowali:

• zaprezentowanie przez członków  Klubu Czytelniczego „Przeczytaj mi” uczniom  z klas I – III oraz przedszkolakom wierszy i książek:
            • Dorota Gellner „Szły raz myszy …”
            • A. Krella – Moch „Królewna Lenka ma kłopoty”
            • A. Krella – Moch „Królewna Lenka przegania strachy”
            • Jan Brzechwa „Kaczka dziwaczka”, „Na wyspach Bergamutach” (piosenki),                                               „ Na straganie”, „Siedmiomilowe buty”
            • Henryk Sienkiewicz „Potop” -  tom II rozdział II
          • konkursy czytelnicze:
            • „Kubuś Puchatek w 90 rocznicę urodzin” dla klas I – III
            • „Jan Brzechwa – życie i twórczość” dla klas I – III
            • Wielki Test o Henryku Sienkiewiczu dla uczniów z klas IV – VI

Łącznicy z biblioteką

1. Zadania łącznika klasowego:

• dbanie o czytelnictwo uczniów swojej klasy poprzez informowanie 2 razy w semestrze wychowawców i swoich kolegów w klasie o stanie czytelnictwa,
          • odczytywanie statystyki czytelnictwa na lekcjach wychowawczych,
          • przypominanie o terminowym zwrocie książek,
          • pośredniczenie pomiędzy nauczycielem bibliotekarzem, wychowawcą i uczniami we wszystkich sprawach związanych        z biblioteką,
          • przekazywanie informacji zaleconych przez bibliotekarza o działalności biblioteki i organizowanych imprezach czytelniczych (informowanie o konkursach i innych akcjach organizowanych przez bibliotekę),
          • uczestnictwo w zebraniach klasowych łączników bibliotecznych,
          • wypożyczanie książek i innych materiałów bibliotecznych na zajęcia lekcyjne i inne,
          • na koniec roku szkolnego (w czerwcu) sprawdzenie, czy wszyscy uczniowie klasy zwrócili książki do biblioteki szkolnej,

Za sumienną pracę w bibliotece członkowie aktywu są honorowani pochwałami, dyplomami uznania i nagrodami rzeczowymi.

e zawierać podstawowe informacje na temat Twojej szkoły. Można je zmienić w każdej chwili. Opis sposobu dokonywania zmian znajduje się tutaj: http://help.edupage.org/