• Regulaminy

• Regulamin czytelni

1. Z czytelni mogą korzystać wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice oraz uczniowie ZSZ w Puchaczowie.

2. Uczniowie pozostawiają teczki przez wejściem do czytelni w wyznaczonym miejscu przed biblioteką.

3. W czytelni należy zachować ciszę! Nie wolno jeść i pić!

4. W czytelni można korzystać ze wszystkich zbiorów biblioteki. Obowiązuje wolny dostęp od półek                    z książkami i czasopismami. Zbiory specjalne, czyli: kasety, płyty, slajdy, programy multimedialne udostępnia bibliotekarka.

5. Przeczytane czasopisma i książki odnosimy na ustalone miejsce lub oddajemy bibliotekarce.

6. Czytelnik odpowiada osobiście za książki i czasopisma z których korzysta. Powinien obchodzić się z nimi ostrożnie, a wszystkie dostrzeżone uszkodzenia zgłaszać. Nie wolno niszczyć zbiorów czytelni, ponieważ stanowią one własność społeczną, którą powierza się czytelnikom.

7. Niektóre wydawnictwa z księgozbioru podręcznego (książki popularnonaukowe i pedagogiczne)mogą być wypożyczone czytelnikowi do domu pod koniec pracy biblioteki, pod warunkiem zwrotu następnego dnia nauki.

8. Oglądanie programów telewizyjnych, filmów wideo oraz głośne słuchanie muzyki wymaga zgody bibliotekarki i innych osób przebywających w czytelni.

9. W czytelni może korzystać z komputerów i programów za zgodą bibliotekarki w ustalonym czasie.

10. Należy szanować zbiory biblioteki. Zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarce.

Regulamin wypożyczalni

1. Ze zbiorów biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, uczniowie ZSZ w Puchaczowie.

2. Jednorazowo można wypożyczyć w klasach I-III trzy książki,

a w klasach IV-VI dwie pozycje na okres dwóch tygodni.

3. Uczniowie przygotowujący się do olimpiad przedmiotowych, konkursów mają prawo do wypożyczenia jednorazowo większej ilości książek na dłuższy okres czasu.

4. Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a w wypożyczalni nie ma na nią zamówień, można przed terminem zwrotu poprosić o jej przedłużenie.

5. Czytelnik może prosić o zarezerwowanie książki, przy czym uwzględnia się kolejność zamówień.

6. W czasie choroby zakaźnej panującej w domu uczeń nie może korzystać ze księgozbioru biblioteki.

7. Podczas długotrwałej choroby ( za wyjątkiem choroby zakaźnej) uczeń może wypożyczać książki do domu przez rodziców lub członków rodziny.

8. Nauczyciele mogą wypożyczać czasopisma i książki do klasopracowni na okres roku szkolnego.

9. Nauczyciele mogą wypożyczać zbiory specjalne na okres dwóch tygodni. Jeżeli nie ma zamówienia na wypożyczony dokument, nauczyciel może poprosić o jego przedłużenie.

10. Książki, czasopisma i inne zbiory biblioteki należy szanować, jako

dobro wspólne. Zauważone uszkodzenia należy zgłosić bibliotekarce.

11. W przypadku zniszczenia lub zgubienia książki (innego dokumentu)

należy ją odkupić bądź zwrócić inną o równej lub większej wartości

albo wpłacić jej równowartość po uzgodnieniu z bibliotekarką.

12. Pod koniec roku szkolnego książki, czasopisma i zbiory specjalne

powinny być zwrócone w ogłoszonym terminie.

REGULAMIN INTERNETOWEGO CENTRUM INFORMACJI MULTIMEDIALNYCH

1. Opiekunem ICIM jest nauczyciel bibliotekarz.

2. Ze stanowisk komputerowych w ICIM mogą korzystać uczniowie, nauczyciele, rodzice uczniów, pracownicy szkoły

w godzinach pracy biblioteki.

3. Przy stanowisku mogą znajdować się maksymalnie 2 osoby pracujące w ciszy.

4. Stanowisko komputerowe w ICIM służy jako źródło wiedzy i informacji. Z Internetu można korzystać wyłącznie

do celów edukacyjnych.

5. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów.

6. W przypadku dużej liczby chętnych czas pracy przy komputerze będzie ograniczony.

7. Osoba chcąca wyszukać informacje na lekcje zawsze ma pierwszeństwo przed tą, która przegląda Internet

w innych celach.

8. Zabrania się zapisywania dokumentów na nośnikach własnych (pendrive, CD-ROM) bez zgody bibliotekarza.

9. W uzasadnionych przypadkach istnieje możliwość czarno-białego wydruku. Urządzenie wielofunkcyjne obsługuje

tylko bibliotekarz.

10. Wszelkie uszkodzenia sprzętu, błędy w pracy komputerów należy zgłaszać natychmiast bibliotekarzowi.

11. Przy stanowiskach komputerowych obowiązuje zakaz spożywania posiłków i napojów.

12. Uczniowie, którzy zachowują się w sposób niekulturalny, przeszkadzają w pracy innym lub

nie przestrzegają regulaminu, mogą zostać wyproszeni i/lub otrzymać zakaz korzystania ze stanowiska

komputerowego na okres wskazany przez bibliotekarza.

.