Certyfikat
Motyle dla psiaków
Wolontariusze z naszego SKW "Motyle" chętnie otwierają się, aby pomagać innym. Biorą udział w akcjach, projektach, ale także posiadają kompetencje samorządności.
Zgodnie z planem pracy SKW Motyli na rok szkolny 2023/2024 jednym z zadań jest wspieranie schronisk i fundacji zajmujących się zwierzętami.
Stąd nowa inicjatywa - pomoc starszym psiakom.
W ostatnim czasie MOTYLE pozyskały i przekazały w ubiegły piątek plastikowe piaskownice dla Fundacja Hospicjum Starego Psa u Psiej Mamy, które będą służyć psiakom jako baseny na upalne dni.
Opiekunka psów była bardzo pozytywnie zaskoczona i wzruszona, że młodzież z Nadrybia wspiera takie akcje.
Otrzymaliśmy podziękowania na FB Fundacji i zaproszenie do odwiedzin Fundacji.
Dlatego podczas Pikniku cegiełką do "Biegu po zdrowie" będzie m.in. karma dla zwierząt.
"Dobroć dawana innym, zawsze do nas powraca"
MOTYLE to wiedzą! :)
Monika Gargol
II Powiatowy Turniej „Ze sportem i zdrowiem za pan brat”
23 maja 9-osobowa delegacja z klas I-III wraz z kibicami wybrała się do szkoły
w Ostrówku na turniej sportowy. Pogoda dopisała, więc całe spotkanie odbyło się na szkolnym orliku.
Po muzycznej rozgrzewce, dzieci startowały w rozmaitych konkurencjach sportowych. Jak zwykle rozgrywki były bardzo ciekawe a cały turniej przebiegał w atmosferze zdrowej rywalizacji, sprawiając wszystkim dużo radości. W tym roku można było podziwiać toczenie piłek, roznoszenie piłeczek do tenisa, bieg bez buta czy przesuwanie hula hop.
Udział w zawodach, to nie tylko podnoszenie sprawności fizycznej, rozwijanie koordynacji ruchowej, promowanie zdrowego stylu życia lecz przede wszystkim kształtowanie umiejętności współpracy w zespole oraz zachęcanie dzieci do ruchu
i przestrzegania zasad fair – play.
Pomimo ogromnego zaangażowania nasi uczniowie przegrali z konkurencją
i w ostateczności uklasyfikowali się na IV miejscu. My oczywiście i tak jesteśmy z nich dumni i będziemy trzymać kciuki w przyszłym roku.
Magdalena Dylewska
Marzena Pikorska
31 maja Światowy Dzień bez Tytoniu
Co roku 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu. W bieżącym roku dzień ten przypada w piątek. Tegoroczne hasło
brzmi: „Ochrona dzieci przed ingerencją przemysłu tytoniowego”.
Światowy Dzień Bez Tytoniu 2024 jest okazją by wezwać rządzących do ochrony młodego pokolenia przed agresywną
reklamą tytoniu poprzez zakazy aromatyzowania e-papierosów, zakazy marketingu, reklamy i promocji oraz wyższe podatki i
zwiększenie świadomości społecznej na temat oszukańczych taktyk stosowanych przez przemysł oraz wspieranie inicjatyw
edukacyjnych i uświadamiających skierowanych przez młodzież do młodzieży.
Od lat strategią tej branży jest pozyskiwanie nowych, młodych, szybko uzależniających się użytkowników na wiele lat. Dzieci
używają e-papierosów o wiele częściej niż dorośli. Na całym świecie szacuje się, że 37 milionów młodych ludzi w wieku 13-
15 lat używa tytoniu.
Pomimo zauważalnych postępów w zmniejszaniu używania tytoniu w populacji dorosłych, firmy tytoniowe wykreowały
wynalazek w postaci e-papierosów i innych nowych wyrobów tytoniowych i nikotynowych, które stanowią poważne
zagrożenie dla młodzieży. Badania pokazują, że używanie e-papierosów prowadzi do używania konwencjonalnych papierosów
w późniejszym okresie.
dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO podkreśla, że „historia powtarza się, ponieważ przemysł
tytoniowy, próbuje sprzedać tę samą nikotynę dzieciom w różnych opakowaniach”. Branża tytoniowa, aby chronić i zwiększać
swoje zyski. atakuje szkoły, nowymi produktami, o kuszących smakach, takich jak słodycze i owoce, tymczasem badania
przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych wykazały, że ponad 70% młodych użytkowników e-papierosów zrezygnowałoby z
nich, gdyby produkty były dostępne tylko w smaku tytoniu. "Te branże celowo projektują produkty i wykorzystują strategie
marketingowe, które przemawiają bezpośrednio do dzieci" - powiedział dr Ruediger Krech, dyrektor WHO ds. Promocji
Zdrowia. "Użycie przyjaznych dzieciom smaków, takich jak kolorowe cukierki i guma bąbelkowa, w połączeniu z eleganckimi
i kolorowymi wzorami na opakowaniach, które przypominają zabawki, jest rażącą próbą uzależnienia młodych ludzi od tych
szkodliwych produktów” Te oszukańcze taktyki wskazują na potrzebę wzmocnienia przepisów, aby chronić młodych ludzi
przed uzależnieniem się do dawno znanej i szkodliwej nikotyny.
Tegorocznym tematem jest ochrona młodych ludzi przed wpływem przemysłu tytoniowego. W myśl strategii, „dla młodzieży
przez młodzież”, w ramach której młodzi ludzie będą protestować przeciwko manipulacyjnym taktykom przemysłu
tytoniowego oraz wskazywać szkodliwy wpływ na zdrowie populacji. Przemysł tytoniowy wydaje co roku około 8 miliardów
dolarów na różne formy reklamy wpływające na decyzje młodych ludzi. Jego sukcesom można przeciwstawić się tylko
wspólnie działając: rządy państw, organizacje zdrowia publicznego, społeczeństwo obywatelskie oraz młodzi, świadomi ludzie
powinni zabrać głos w sprawie świata, w którym następne pokolenie jest wolne od niebezpieczeństwa uzależnienia się od
nikotyny.
Z WIZYTĄ U STRAŻAKÓW
24 maja 2024r. uczniowie kl. I-III wyjeżdżali pod opieką wychowawców do Państwowej Straży Pożarnej w Łęcznej. Podczas tej wycieczki dzieci zwiedziły garaże w których mieszczą się różne wozy strażackie oraz bardzo dobrze wyposażoną dyspozytornię. Strażacy pokazali dzieciom sprzęt i wyposażenie specjalistycznych wozów. Dzieci z uwagą słuchały ciekawostek o ciężkiej i niebezpiecznej pracy strażaków, o bezpieczeństwie w szkole, w domu i na wakacjach. Mogły przymierzyć hełm strażacki, wejść do wozu, zadawać pytania. Wszystkie chętne dzieci mogły wypróbować swoich sił i mierzyć się z obsługą węża strażackiego. Największe poruszenie wywołał strumień z armatki wodnej.
Dziękujemy strażakom za atrakcyjne zajęcia oraz gratulujemy stworzenia tak zgranego zespołu. Życzymy bezpiecznej służby i zawsze szczęśliwych powrotów z akcji.
Niech Św. Florian otacza Ich opieką.
Fotorelacja w Fotogalerii
Powiatowa Gra Terenowa "Przyroda potrzebuje mało energii i zasobów"
24 maja 2024 roku na terenie rekreacyjnym i sportowym Szkoły Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu, młodzież szkół podstawowych z Piaseczna, Garbatówki, Puchaczowa, Ludwina, Zezulina, Dratowa i Nadrybia brała udział w Powiatowej Grze Terenowej ,,Przyroda potrzebuje mało energii i zasobów”.
Uczniowie wykonywali różnorodne zadania według wskazówek i z wykorzystaniem rekwizytów zgromadzonych na 21 stanowiskach. Łamigłówki jak i zadania zręcznościowe poza dobrą zabawą kryły w sobie sporą dawkę wiedzy o tym, jakie skutki dla środowiska wynikają z monokulturowych upraw, z zamknięcia transferu genetycznego, zanieczyszczenia hałasem i sztucznym światłem oraz poznawali jak należy zadbać o bioróżnorodność na swojej działce. Wiejskie życie naszych dziadków było mocno zespolone z przyrodą, funkcjonowało prawie bez odpadów, odznaczało się dużą bioróżnorodnością, zaradnością mieszkańców, umiejętnością samodzielnego wykonywania wielu czynności z minimalnym zapotrzebowaniem na energię. Dlatego w czasie spotkania młodzież mogła zapoznać się z dawnymi umiejętnościami, grami, zabawami, tradycjami, zwyczajami i obrzędami ludowymi, wziąć udział w warsztatach z rękodzielnictwa – wykonywania papierowych kwiatów pod okiem Pani B. Bogusz, plecionkarstwa z situ, ręcznego heblowania, składania kosy, żęcia sierpem, wyrabiania dziegciu i w wielu innych. Uczniowie klasy 8 Szkoły Podstawowej w Nadrybiu zaprezentowali scenkę ukazującą dawne zabawy ludowe. Prezentację zwyczajów ludowych, oprawę muzyczną i piękne wykonanie pieśni ludowej ,,Czerwone jabłuszko” zapewniła wszystkim uczestnikom Pani P. Prokopowicz. Pani B. Gierska przygotowała stanowisko ,,Kiedy jeszcze nie było farmacji” , prezentowała zioła i otrzymywane z nich preparaty, opowiadała o ziołolecznictwie – najstarszej metodzie leczenia. Gra Terenowa została objęta honorowym patronatem Starostwa Powiatowego w Łęcznej i Wójta Gminy Puchaczów. Pracownicy Poleskiego Parku Narodowego, Nadleśnictwa Parczew, Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Lubartowie oraz opiekunowie drużyn sprawdzali poprawność wykonywanych zadań.
Poziom gry był bardzo wyrównany. Puchar i pierwsze miejsce zdobyła drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie, pozostałe drużyny zajęły ex aequo drugie miejsce. Wszyscy uczniowie zostali nagrodzeni, otrzymali pamiątkowe znaczki, dyplomy oraz pradziejową strawę! Łączna liczba uczestników gry -120.
Nagrody wręczał osobiście Pan Daniel Słowik, Starosta Powiatu Łęczyńskiego.
Serdeczne podziękowania kierujemy do sponsorów: Starostwa Powiatowego w Łęcznej, Nadleśnictwa Parczew, Gminy Puchaczów, Poleskiego Parku Narodowego, Zespołu Lubelskich Parków Krajobrazowych oraz wszystkich wolontariuszy Szkoły Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu oraz Szkoły Podstawowej w Garbatówce.
Kazimierz Zakostowicz
WYJAZD INTEGRACYJNY KLAS IV – VI DO JEDLANKI
- 6
W dniach 23 -24 maja pojechaliśmy do ośrodka „Leśna Ryba” w Starej Jedlance. Uczniowie klasy VI i V byli tam już w ubiegłym roku. W samym ośrodku niewiele się zmieniło. Przywitały nas te same przytulne drewniane domki i śliczne małe jeziorko. Na terenie ośrodka jest park linowy, można wypożyczyć rowery i rowerki wodne, można skorzystać z boisk i placu zabaw. Bawiliśmy się doskonale: Pokonywaliśmy trasy w parku linowym, kto chciał mógł pojechać na wycieczkę rowerową i popływać po jeziorze. Ponieważ pogoda dopisała moczyliśmy nogi w wodzie, łowiliśmy ryby i graliśmy w piłkę. Samodzielnie przyrządzaliśmy śniadania i kolacje. To był wspaniały, pełen atrakcji wyjazd!
Archiwum Aktualności