• DĄB KATYŃSKI "KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"

• W 2022 roku nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego pt. „Katyń... Ocalić od zapomnienia” pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Celem Programu jest upamiętnienie 22 tysięcy osób zamordowanych przez Rosjan w 1940 roku i spoczywających grobach w Katyniu, Charkowie, Miednoje, Bykowni .  Wśród ofiar mordu byli oficerowie Wojska Polskiego, policji, urzędnicy, uczeni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy wzięci do niewoli po agresji Związku Radzieckiego na Polskę we wrześniu  1939 r.

W kwietniu 2022 r. posadziliśmy  „DąbPamięci”.  Każdy dąb upamiętnia konkretną ofiarę Zbrodni Katyńskiej według zasady- JEDEN DĄB, TO JEDNO NAZWISKO Z LISTY KATYŃSKIEJ,
            Nasze drzewo życia,  Dąb Pamięci jest poświęcony podporucznikowi rezerwy Wiktorowi Stadnikowi, zamordowanemu przez rosyjskie NKWD w Charkowie w 1940 r.

Wiktor Stadnik urodził się 12 października 1905 roku we wsi Ciechanki, jako trzecie z kolei dziecko Walentego Stadnika, rolnika i Elżbiety z Mrozów.

W 1928 roku ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty, po czym odbył ćwiczenia rezerwy w 8 pułku piechoty Legionów.

W 1932 roku został przydzielony do 8 pułku piechoty Legionów.

Po napaści Rosjan na Polskę w 1939 r. został pojmany, wywieziony i osadzony w obozie jenieckim w Starobielsku koło Charkowa.

W kwietniu 1940 r. wraz z innymi oficerami wywieziony do siedziby NKWD w Charkowie, a następnie zamordowany strzałem w tył głowy.

Pochowany został na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmów w Charkowie-Piatichatkach. Jego symboliczny grób znajduje się na cmentarzu parafii św. Marii Magdaleny w Łęcznej, gdzie zostali pochowani jego rodzice.

• Majowe Święta

• W dniu 28 kwietnia miał miejsce uroczysty apel z okazji „majowych świąt”.
            Uczniowie uczcili Święto Pracy, Dzień Flagi oraz 232 rocznicę uchwalenia
            Konstytucji 3 Maja. Przedszkolaki, uczniowie klas I-III oraz młodzież z klasa V, VI
            i VIII zaprezentowali piosenki, wiersze, „pochód pierwszomajowy” oraz odegrali
            scenkę uchwalenia i ogłoszenia Konstytucji 3 Maja.
            Spotkanie było krótką lekcję historii i patriotyzmu. Uroczystość przybliżyła
            społeczności szkolnej ważne wydarzenia historyczne min. powody obchodzenia
            Międzynarodowego Święta Pracy oraz okoliczności powstania pierwszej
            polskiej konstytucji i jej postanowienia. Z okazji Dnia Flagi uczniowie klas I-III
            wciągnęli na szkolny maszt biało-czerwoną flagę oraz wierszem i piosenkami
            zachęcali do zawieszenia flagi Polski przed swoimi domami.
            Część artystyczną przygotowały wychowawczynie przedszkola, klas I-III i V oraz
            Anna Chryć.