Zachęcamy do udziału w akcji Zbiórka elektrośmieci.
Poniżej znajduje się lista rzeczy, które można oddać w ramach akcji.
Rodzaje_sprzetu_elektrycznego_i_elektronicznego_podlegajacego_zbiorce-1.pdf
Zachęcamy do udziału w akcji Zbiórka elektrośmieci.
Poniżej znajduje się lista rzeczy, które można oddać w ramach akcji.
Rodzaje_sprzetu_elektrycznego_i_elektronicznego_podlegajacego_zbiorce-1.pdf
Nowa galeria APEL WIELKANOCNY Z SENIOR+ BOGDANKA została dodana do albumu fotograficznego
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Dzień Świadomości Autyzmu.
Nasza szkoła przygotowała materiały dotyczące objawów, trudności na jakie napotykają dzieci i młodzież z autyzmem. Przygotowaliśmy kącik sensoryczny, z którego mogli skorzystać wszyscy chętni. Byłą ścieżka sensoryczna, gabinet dźwięko i światłoterapii, stoisko z zapachami, pisanie z lustrem, nawlekanie koralików w rękawicach. Każdy mógł zawiesić spinacze, rzucać do celu w rękawicach narciarskich. Największą atrakcją dla dzieci i młodzieży było poznawanie struktury różnych przedmiotów i samodzielne wykonanie "gniotków". Podczas przerw z radiowęzła leciały słuchowiska nt. autyzmu, funkcjonowania dzieci z ASD. Na lekcjach były prowadzone pogadanki, filmy dotyczące Autyzmu. Młodsze klasy mogły wysłuchać opowiadania, w trakcie którego pojawiały się różne dźwięki zakłócające jego odbiór.
Społeczność szkolna była ubrana na niebiesko zgodnie z przesłaniem: "Nie bądź zielony w temacie autyzmu - ubierz się na niebiesko".
Nasza placówka jest przyjazna dla osób z różnymi zaburzeniami i niepełnosprawnością i chętnie włączamy się w podobne akcje.
Monika Gargol
Marzena Piskorska
W dniu 30.03. 2023 w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią pielęgniarką Beatą Jędruszak. Tematem spotkania z młodzieżą klas 7-8 była profilaktyka czerniaka oraz dbania o własne zdrowie.
Pani pielęgniarka opowiedziała uczniom o czynnikach ryzyka powstania takiego nowotworu, które znamiona powinny zwrócić uwagę ucznia oraz do jakiego specjalisty udać się na konsultację lekarską. Uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się o algorytmie ABCDE czerniaka, czyli jak badać pieprzyki i znamiona, który przedstawiony jest poniżej:
A - asymetria np. znamię "wylewające się" na jedną stronę;
B - brzegi nieregularne, nierównomierne, poszarpane, posiadające zgrubienia,
C - czerwony lub czarny i niejednolity kolor;
D - duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 5 mm;
E - ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu.
Po wstępnych informacjach uczniowie obejrzeli film edukacyjny – Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka. Link do filmu zamieszczamy poniżej:
Film edukacyjny - Ogólnopolski Program Profilaktyki Czerniaka - YouTube
Podczas spotkania pani pielęgniarka powiedziała uczniom również na co powinni zwracać uwagę przed poddawaniem się różnym zabiegom estetycznym np. korzystania z solarium, tatuażom oraz jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej w zapobieganiu różnym chorobom, w tym nowotworów.
Uczniowie mieli także możliwość zadawania pytań.
Spotkanie z panią pielęgniarką było dla uczniów cennym źródłem informacji na tak ważny i potrzebny w dzisiejszych czasach temat chorób nowotworowych.
Dziękujemy!
Marzena Piskorska
Agnieszka Sobiesiak
Powered by aSc EduPage