21 lutego 2023 roku społeczność Szkoły Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu obchodziła 160 rocznicę Powstania Styczniowego połączoną z obchodami Dnia Patrona.
Z tej okazji w naszej placówce gościliśmy: sekretarza Gminy Puchaczów -panią Katarzynę Wójcik-Kęcik, podinspektora ds. oświaty w Gminie Puchaczów -panią Dominikę Zabłotną, zastępcę dyrektora Publicznej Szkoły im. Karola Krysińskiego w Rudnikach- panią Beatę Ziarek, dyrektora Zespołu Szkół w Puchaczowie- panią Elżbietę Bedlińską, Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Puchaczowie -panią Beatę Sagan, kierownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Puchaczowie- panią Ewę Kaźmierczak, kierownika Dziennego Domu Senior+ w Bogdance- panią Edytę Horzępa, prezesa Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Puchaczowie -pana Artura Chomę, kierownika Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowicy- panią Elizę Bojko-Cyfra, radnych Gminy Puchaczów: pana Stanisława Brutta, pana Edwarda Szurka, pana Tadeusza Nowakowskiego, panią Małgorzatę Żmuda, panią Wiesławę Ukalską, pana Karola Zabłotnego, sołtysa Nadrybia Ukazowego- pana Pawła Gila, przewodniczącą Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Nadrybiu- panią Sylwię Stachura, przewodniczącego Rady Rodziców przy Przedszkolu w Nadrybiu pana Tomasza Glądałę.
Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadrybiu-pani Maria Paryła w swoim wystąpieniu przypomniała rolę i sylwetkę patrona szkoły – Jana i Kazimierza Bogdanowiczów, ściśle związanych z przygotowaniem i wybuchem powstania styczniowego w naszym regionie. Podkreśliła też istotę wychowania w kształtowaniu postawy patriotycznej młodzieży z tamtych czasów, która chętnie angażowała się w walkę o wolną Polskę.
Uczniowie naszej szkoły uświetnili uroczystość prezentując montaż słowno – muzyczny poświęcony 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Podkreślili w nim wydarzenia z tego okresu oraz rolę Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w przygotowaniu i udziale w powstaniu.
Mottem kilkukrotnie powtarzanym, a jednocześnie oddającym atmosferę uroczystości był testament Kazimierza Bogdanowicza spisany na kilka dni przed straceniem: „… kochajcie milion razy mocniej naszą Ojczyznę Polskę, niżeli ja ją kochałem…”.
Następnie pani dyrektor szkoły wraz z panią sekretarz Gminy Puchaczów- Katarzyną Wójcik-Kęcik wręczyły nagrody laureatom i upominki uczestnikom XII Międzyszkolnego Konkursu „Moja mała Ojczyzna. Jan i Kazimierz Bogdanowiczowie oraz Powstanie Styczniowe w Królestwie Polskim i regionie”.
W konkursie uczestniczyli uczniowie klas VI – VIII z następujących szkół:
-Szkoły Podstawowej im. Księdza Jana Twardowskiego w Zezulinie,
-Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Armii Krajowej w Ostrówku,
-Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Puchaczowie,
-Szkoły Podstawowej im. Zgrupowania Partyzanckiego „Jeszcze Polska nie zginęła” w Ludwinie,
-Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie,
-Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Piasecznie,
-Szkoły Podstawowej im. Karola Krysińskiego w Rudnikach,
-Szkoły Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu.
Międzyszkolny Konkurs "Moja Mała Ojczyzna - Jan i Kazimierz Bogdanowicz. Powstanie Styczniowe w Królestwie Polskim i regionie" zorganizowany z okazji obchodów Dnia Patrona Szkoły Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu współfinansowany został przez Bogdankę, spółkę wspierającą zrównoważony rozwój Lubelszczyzny.
Ponadto rozstrzygnięto również dwa konkursy szkolne: konkurs poetycki na wiersz o patronach szkoły oraz plastyczny „Co warto wiedzieć o Janie i Kazimierzu Bogdanowiczach?” Głównym celem obydwu była popularyzacja postaci Jana i Kazimierza Bogdanowiczów, zachęcenie do zapoznania się z biografią powstańców oraz uczczenie rocznicy Powstania Styczniowego.
Po zakończeniu uroczystości, która była swoistą lekcją historii i patriotyzmu, młodzież i goście mogli obejrzeć zebrane dokumenty, fotografie i pozycje książkowe dotyczące rodziny Bogdanowiczów oraz wpisać się do pamiątkowej Księgi Gości.
Agnieszka Sobiesiak