„Cudze chwalicie, swego nie znacie”- to motto XII Pikniku Ekologicznego Klas III Powiatu Łęczyńskiego, który odbył się 22 maja 2019r. na terenie Poleskiego Parku Narodowego. Organizatorami od lat są: Szkoła Podstawowa im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów
w Nadrybiu oraz Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Piasecznie we współpracy
z pracownikami Poleskiego Parku Narodowego.
Patronat nad XII Piknikiem Ekologicznym Klas III objął Wójt Gminy Puchaczów oraz Wójt Gminy Ludwin.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Nadrybia, Ostrówka, Garbatówki, Piaseczna, Dratowa, Zezulina i Ludwina.
Podczas pikniku towarzyszyli nam zaproszeni goście: Wicestarosta Powiatu Łęczyńskiego pan Dawid Kostecki, Wójt Gminy Ludwin pan Andrzej Chabros, inspektor do spraw Oświaty Gminy Ludwin paniJoanna Guz, pracownik Referatu Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Puchaczowie – pan Jarosław Grabowski oraz Inspektor ds. Oświaty w Gminie Puchaczów pani Dominika Zabłotna.
Spotkanie miało na celu uświadomienie dzieciom, że ich okolica jest miejscem atrakcyjnym turystycznie, rozwijanie poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze, podniesienie poziomu świadomości ekologicznej oraz integrację uczniów i nauczycieli sąsiadujących ze sobą szkół.
Ze względu na warunki pogodowe plan spotkania uległ zmianie. Już około godziny 9:30 pod budynek Ośrodka Dydaktyczno-Administracyjnego w Urszulinie podjeżdżały autokary z uczniami z okolicznych szkół. W oczekiwaniu na pozostałych w sali dydaktycznej pod opieką pracowników ODA uczniowie mogli przy licznych stoiskach edukacyjnych zmagać się z ciekawymi łamigłówkami, zadaniami, układankami, grami przyrodniczymi, mogli posłuchać głosów zwierząt na tablicy interaktywnej bądź odciskać tropy zwierząt w piasku kinetycznym.
Ok. godziny 10:00, po dotarciu wszystkich grup, przybyłych gości powitała dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadrybiu p. Maria Paryła i przybliżyła harmonogram spotkania. Wstępem do wycieczki w terenie była projekcja filmu poświęconego przyrodzie PPN i kulturze Polesia. Następnie, na pamiątkę spotkania, dzieciom rozdano zawieszki
z gipsu w kształcie serduszek w kolorach: żółtym, fioletowym i zielonym. Podzieleni na grupy pod opieką przewodników i wychowawców zwiedzaliśmy Muzeum w Załuczu Starym, wiatę muzealną oraz wędrowaliśmy ścieżką „Żółwik”. W części muzealnej podziwialiśmy liczne eksponaty: maselnicę, szklaną muchołapkę, składanego pieska do zakładania butów,a barwne opowieści przewodników przenosiły nas w magiczne wnętrza wiejskich chat
z dawnych lat. Uwagę dzieci przyciągnęły wozy chłopskie i bryczki oraz pojemnik na zboże wydłubany w pniu sosny. Na trasie ścieżki „Żółwik”, już w promieniach słońca, w oczku wodnym podziwialiśmy żółwie błotne, ptaki w wolierze i wybieg dla chorych i rannych ssaków służący do ich rehabilitacji. Jednak największą atrakcją dla uczestników spotkania było pieczenie kiełbasek na ognisku oraz możliwość swobodnego korzystania z przyrodniczego placu zabaw wyposażonego w koło wodne, leśne cymbały, skocznię dla zwierząt, parkowe łamigłówki i tablicę z ciekawymi informacjami o roślinach i zwierzętach PPN. Nikomu nie zabrakło uśmiechu na twarzy. Pochłonięci zabawą na placu zabaw niektórzy nie zauważyli, że nasza wyprawa dobiega końca. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania oraz upominki sponsorowane przez PPN, Urząd Gminy w Puchaczowie oraz Urząd Gminy w Ludwinie.
Imprezę można uznać za udaną. To była doskonała okazja, aby lepiej poznać wyjątkową przyrodę tego miejsca, które jest sercem Polesia i które jest tak blisko naszego miejsca zamieszkania. Dziękując za wspólne spotkanie, pełni nadziei, że było ono niezwykłą przygodą pełną wrażeń i atrakcji, mamy nadzieję, że ta wycieczka przyczyni się do dalszego odkrywania uroków PPN, może już w najbliższe wakacje podczas rodzinnego, aktywnego wypoczynku.
Grażyna Chilimoniuk