Alert ekologiczny
ALERT EKOLOGICZNO - ZDROWOTNY
"Nikt nie popełnia większego błędu niż ten, kto nie robi nic tylko dlatego, że może zrobić tylko trochę"
E. Burke
Nadrybie to niewielka miejscowość na Polesiu Lubelskim, które jest najdalej na zachód wysuniętą częścią Polesia – ogromnej krainy sięgającej daleko poza granice Polski, aż do brzegów rzeki Desny. Tereny otaczające szkołę są piękne. Spokojny krajobraz pozbawiony wzniesień z licznymi jeziorami, zalewiskami i bagnami sprawia wrażenie pierwotnego i aż trudno uwierzyć, że kilometr pod powierzchnią ziemi wre praca górników, a niektóre zalewiska i obniżenia terenu, to nic innego jak górnicze szkody. Szkoła Podstawowa leży w samym środku wsi i stanowi, oprócz kościoła, coś w rodzaju centrum skupiającego nie tylko dzieci, ale również prężnie działającą Radę Rodziców i innych mieszkańców, którzy chętnie angażują się w proponowane przez szkołę akcje. W odległości kilku i kilkunastu kilometrów od Nadrybia położone są tereny objęte ochroną prawną: Poleski Park Narodowy, rezerwat przyrody "Jezioro Brzeziczno", oraz Parki Krajobrazowe: Poleski i Pojezierza Łęczyńsko- Włodawskiego. Nauczycieli mobilizuje to do szczególnej dbałości o edukację ekologiczną, której elementy przekazywane są na wszystkich szkolnych przedmiotach, podczas zajęć na świetlicy szkolnej i w bibliotece, przez eksponowanie wydawnictw z zakresu ochrony środowiska i zdrowia zgromadzonych w "kącikach ekologicznych" i "zdrowotnych".
Dużym zainteresowaniem dzieci cieszą się tez zajęcia szkolnych kół LOP i PCK.
Działania ekologiczne zawsze stanowiły ważny element edukacji, ale od 1996 r., kiedy szkoła przystąpiła do Alertu Ekologiczno – Zdrowotnego, organizowanego przez Wojewódzką Stację Sanitarno – Epidemiologiczną w Lublinie, są one dokładnie planowane, przemyślanei mają znacznie atrakcyjniejszą formę.
Wszystkie działania podejmowane w ramach „Alertu...” są dokumentowane w kronikach oceniane i punktowane przez organizatorów. Zaangażowanie całej społeczności szkolnej zaowocowało licznymi sukcesami: docenione zostały pomysłowe kroniki „Alertu...” na etapie wojewódzkim zdobyły wyróżnienia a także I, II i III miejsce!
W roku szkolnym 1996/97 szkoła zajęła VIII miejsce na etapie powiatowym, w 1998/1999 – IV miejsce , X w 2000/01, III w 2004/2005 r. i IV w roku szkolnym 2005/2006.
Rok szkolny 2006/2007 okazał się wyjątkowo bogaty w sukcesy. Po zajęciu I miejsca na etapie powiatowym, nasza szkoła zdobyła również I miejsce na etapie wojewódzkim.
W tej edycji alertu wzięło udział aż 147 szkół z całego województwa. W nagrodę otrzymaliśmy kwotę 3250 zł , której fundatorem była Wojewódzka stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz aparat cyfrowy od Lubelskiego Kuratora Oświaty.
Uczestnictwo w alercie mobilizuje do starań o ochronę przyrody przez cały rok szkolny. Uczniowie biorą udział w licznych akcjach: "Sprzątanie Świata", "mamy rady na odpady", "pomóż dzieciom przetrwa zimę", "Dzień Ziemi" i konkursach, w których również osiągają znaczące sukcesy. Zimą wykonują karmniki i opiekują się ptakami, w lecie i na jesieni sprzątają teren szkoły i na pobliskim przystanku. Wokół szkoły przez lata nasadzono wiele drzew i krzewów. Na samym końcu szkolnej działki rośnie 10 letni lasek, który po dosadzeniu drzew w 2006 roku osiągnął powierzchnię 37 arów. W klasach, na korytarzach, na stołówce i w innych pomieszczeniach nie brakuje kwiatów doniczkowych.
W roku szkolnym 2004/2005, po uroczystych obchodach „Dnia Ziemi” uczniowie zasadzili lipę, która otrzymała imię – Alexis. Wybór nie był przypadkowy – właśnie takie imię nosiła żaba, która była symbolem „Alertu...” w tamtym roku szkolnym. W kolejnych latach zasadzone zostały jeszcze dwie lipy o imionach „Aluś” i „Alinka”.
W 2006 roku pierwszy raz przystąpiliśmy do konkursu „Kształtujemy Tożsamość Krajobrazu” i otrzymaliśmy tytuł szkoły rozumnie kształtującej krajobraz .
W roku szkolnym 2007/2008 po raz 3 przystąpiliśmy do akcji „Mamy rady na odpady”. Aż 63 uczniów naszej szkoły zbiera surowce wtórne do worków dostarczonych przez firmę PGKiM Łęczna, która jest organizatorem akcji. Za zebrane surowce dzieci otrzymują punkty, a następnie zamieniają je na cenne nagrody rzeczowe.
Szkoła stara się propagować ideę zdrowego odżywiania, przez przygotowywanie zdrowych dań podczas obchodów „Światowego dnia zdrowia”, zajęć w młodszych klasach i na zimowisku. Panie kucharki pomagają, gotując smaczne obiady z warzyw hodowanych w ogrodzie szkolnym. Same sieją, plewią i zbierają plony: marchew, ogórki, pietruszkę, koper, kiszą własne ogórki i kapustę. Szkoła zadbała również o to by dzieci mogły co dzień pić mleko i jego przetwory.
Nie można zapomnieć o tym, że szkoła jest wspierana przez licznych sponsorów, którzy wiedzą, że ich pieniądze będą rozsądnie spożytkowane.
Artykuł opracowała: mgr Iwona Wróbel
Zajęcia "Młodzi odkrywcy"