Aktualności
Zapraszamy do udziału w konkursie!
Nowy plan lekcji obowiązujący od 20 maja 2025 r.
Zielona Szkoła w Janowie – niezapomniana przygoda uczniów klas 4 i 5
- 15
W dniach 8–9 maja uczniowie klas 4 i 5 naszej szkoły wzięli udział w wycieczce do Janowa – Momot Dolnych, gdzie czekała na nich pełna atrakcji zielona szkoła. Był to czas pełen wrażeń, integracji, zabawy i nauki w terenie.
Po przyjeździe dzieci zakwaterowały się w agroturystyce, zapoznały z regulaminem i już od pierwszych chwil rozpoczęła się przygoda! Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra „Czołg”, w której wyłoniono zwycięską drużynę. W grze terenowej „Ślimak” uczniowie podzieleni na zespoły odpowiadali na pytania przyrodnicze, m.in. jakie było pierwsze chronione zwierzę w Polsce czy które drzewo jest najstarsze.
Po obiedzie emocje sięgnęły zenitu podczas paintballa, gdzie chłopcy i dziewczęta rywalizowali w oddzielnych grupach. Później wszyscy mogli spróbować swoich sił na strzelnicy, gdzie czekały różne rodzaje łuków oraz wiatrówek, także gazowych. Wieczorem, po kolacji, przyszedł czas na gry i zabawy, a dzień zakończył się wspólnym grillem.
Drugiego dnia na uczestników czekał pełen adrenaliny off-road po lasach janowskich. Został on zorganizowany w grupach – kiedy jedni przeżywali szaloną jazdę, pełną piachu, wybojów i ostrych zjazdów, drudzy korzystali z ogromnych dmuchańców.
Po obiedzie, po spakowaniu bagaży, dzieci wyruszyły do lasu na szkołę przetrwania. Chętni mogli spróbować… suszonych larw mączniaka, a także przy użyciu krzesiwa spróbować rozpalić ognisko. Dowiedzieli się również, jak budować szałas i co robić, aby przetrwać w trudnych warunkach.
Na zakończenie wycieczki dzieci miały chwilę na wspólny posiłek i odpoczynek, a wieczorem, pełne niezapomnianych wrażeń, wróciły do domów. Zgodnie mówiły, że chętnie pojechałyby tam jeszcze raz – tym razem na dłużej!
Egzamin ósmoklasisty
Wycieczka do Janowa Lubelskiego oraz Zamościa w ramach projektu „Edukacja bez barier w gminie Puchaczów”
- 9
W dniu 5 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wyjątkowej wycieczce edukacyjnej do Janowa Lubelskiego, zorganizowanej w ramach projektu „Edukacja bez barier w gminie Puchaczów”. Celem wyprawy był park rozrywki i edukacji Zoo Natura, który oferuje nowoczesne i atrakcyjne zajęcia dla dzieci i młodzieży, łącząc przyjemność z nauką.
Już na początku uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy, a każda z nich miała swojego przewodnika, co pozwoliło na sprawne i komfortowe zwiedzanie. Pierwszym punktem programu była wizyta w części poświęconej zwierzętom egzotycznym. Uczniowie mieli okazję z bliska zobaczyć węża pszenicznego, kameleona jemeńskiego oraz agamę brodatą. Przewodnicy opowiadali o pochodzeniu tych niezwykłych stworzeń, ich codziennym życiu i zwyczajach. Nie zabrakło także fascynujących ciekawostek – dzieci dowiedziały się m.in., jak kameleon zmienia kolor skóry oraz czym różni się agama brodata od innych jaszczurek. Na zakończenie tej części wszyscy mogli sprawdzić swoją wiedzę, odpowiadając na pytania i powtarzając najważniejsze informacje.
Kolejnym etapem były wizyty w czterech „laboratoriach wiedzy”, które zrobiły ogromne wrażenie na uczestnikach.
W pierwszym laboratorium dzieci poznawały tajemnice runa leśnego oraz warstw lasu. Wysłuchały opowieści o bogactwie przyrody, dowiedziały się, czym jest proces fotosyntezy, a także miały okazję obejrzeć zielnik oraz interaktywne modele zwierząt. Bardzo ciekawym doświadczeniem było wąchanie różnych gatunków drzew i ziół oraz słuchanie ciekawostek o mieszkańcach lasu.
Drugie laboratorium poświęcone było energii – zarówno odnawialnej, jak i nieodnawialnej – oraz recyklingowi. Uczniowie zobaczyli modele pokazujące, jak działa energia wiatrowa, wodna i słoneczna, a także ścianę wykonaną z potłuczonego szkła, która wzbudziła spore zainteresowanie. Ogromną atrakcją było wykonanie zdjęcia termograficznego, dzięki któremu dzieci mogły zobaczyć, jak ciepło rozkłada się na ciele człowieka. Praca z mikroskopami pozwoliła im z kolei obejrzeć z bliska najmniejsze szczegóły owadów, roślin, a nawet budowy ludzkiego ciała. Uczniowie poznali także pojęcia energii geotermalnej, biomasy i dowiedzieli się więcej o termografii.
W trzecim laboratorium uczestnicy skupili się na awifaunie i troposferze. Gra edukacyjna o ptakach pozwoliła dzieciom utrwalić wiedzę o miejscach ich występowania oraz charakterystycznych cechach różnych gatunków. Uczniowie mieli okazję posłuchać śpiewu różnych ptaków, obejrzeć interaktywne modele, porównać rozpiętość skrzydeł orła, a także zobaczyć różne rodzaje jaj ptasich. Przewodnicy opowiedzieli im również o zjawiskach pogodowych, takich jak tęcza, fronty atmosferyczne, rodzaje chmur oraz promieniowanie UV.
Ostatnie, czwarte laboratorium – Zoom Natury – zachwyciło wszystkich bogactwem eksponatów. Dzieci obejrzały interaktywną „windę” naszej planety, a w terrariach podziwiały m.in. aksolotla meksykańskiego, boa tęczowego, żółwia leśnego malowanego, agamę błotną, drewnojady, różne gatunki ptaszników oraz kolorowe ryby z Ameryki Południowej i Afryki. Szczególne emocje wzbudził widok boa dusiciela oraz pięknie prezentujących się krewetek i ślimaków wodnych. Dzieci miały okazję obejrzeć multimedialne prezentacje oraz ponownie sprawdzić swoją wiedzę w formie quizów.
Po tak intensywnym dniu pełnym nauki, wszyscy z apetytem zjedli dwudaniowy obiad, który dał siły na kolejne wyzwanie – grę terenową. Uczniowie zostali podzieleni na dwie drużyny – żółtą i zieloną. Wyposażeni w mapy i walkie-talkie ruszyli na poszukiwanie deseczek z kłódkami i ukrytymi zadaniami. Na uczestników czekały różne wyzwania: zabawa w głuchy telefon, rozwiązywanie zagadek oraz budowa szałasu. Po zaciętej rywalizacji ogłoszono wyniki – ku radości wszystkich ogłoszono remis.
Na zakończenie wycieczki uczniowie odwiedzili Zamość, gdzie na rynku dowiedzieli się, czym jest renesans, z czego słynie to miasto oraz poznali najważniejsze fakty z jego bogatej historii. Po krótkim spacerze po rynku i zakupie pamiątek uczestnicy wyruszyli w drogę powrotną, zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych doświadczeń.
Wycieczka była doskonałą okazją nie tylko do zdobycia wiedzy w ciekawy sposób, ale również do integracji i wspaniałej zabawy. Z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.
XXIV Powiatowy Turniej Rowerowy już za nami, a my z miejscem na podium :)
- 12
Finał XXIV Powiatowego Turnieju Rowerowego o Puchar Burmistrza odbył się 24 kwietnia 2025 r. w hali widowiskowo-sportowej Szkoły Podstawowej nr 4 w Łęcznej.
Głównym celem turnieju było działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa młodzieży szkolnej, poprzez popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu. Do turnieju przystąpiło 13 drużyn z 7 szkół podstawowych z powiatu łęczyńskiego. Skład imienny drużyn został wyłoniony w wyniku szkolnych eliminacji. W czasie imprezy uczniowie musieli się wykazać znajomością przepisów ruchu drogowego, umiejętnością udzielania pomocy przedmedycznej, jazdą w miasteczku ruchu drogowego oraz jazdą rowerem po specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Test został opracowany i przeprowadzony przez policję, zaś tor przeszkód przygotował pan Jacek Fiedeń. Koordynatorem turnieju był pan Witold Muszyński. Poniżej przedstawiamy wyniki obu kategorii wiekowych.WYNIKI XXIV POWIATOWEGO TURNIEJU ROWEROWEGO
I KATEGORIA WIEKOWA (10 – 12 lat)
Drużynowo:- I miejsce i puchar Burmistrza – Szkoła Podstawowa w Puchaczowie
- II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęcznej,
- III miejsce – Szkoła Podstawowa w Ostrówku,
- IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Łęcznej,
- V miejsce – Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Cycowie,VI miejsce – Szkoła Podstawowa w Nadrybiu w składzie: Zuzanna Gil, Maja Kowalczyk, Dawid Górko i Dominik Pszczoła.
II KATEGORIA WIEKOWA (13 lat i starsi)
Drużynowo:
- I miejsce i puchar Burmistrza – Szkoła Podstawowa nr 4 w Łęcznej
- II miejsce – Zespół Szkół z Oddziałami Integracyjnymi w Cycowie,
- III miejsce – Szkoła Podstawowa w Nadrybiu w składzie: Jakub Kowalczyk, Kacper Oleś, Nadia Horbowicz i Zuzanna Oleś
- IV miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 w Łęcznej,
- V miejsce – Szkoła Podstawowa w Ostrówku,
- VI miejsce – Szkoła Podstawowa w Puchaczowie,
- VII miejsce – Szkoła Podstawowa w Malinówce.
Opiekunami podczas turnieju byli: Magdalena Dylewska i Karol Bujak
Etap Wojewódzki XXIV Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski
- 9
W dniach 24 - 25 kwietnia 2025 roku w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim odbył się IV etap wojewódzki ogólnopolskiego konkursu ,,Poznajemy Parki Krajobrazowe Polski”. Konkurs organizowany jest w pięciu etapach: szkolnym, gminnym, parkowym, wojewódzkim i ogólnopolskim. Tematem wiodącym tegorocznego konkursu były ,,Owady Polski”. Celem konkursu było zdobywanie i pogłębianie wiedzy dotyczącej parków krajobrazowych Polski, poszerzenie wiadomości z zakresu ekologii, ochrony środowiska i ochrony przyrody, doskonalenie umiejętności rozpoznawania gatunków owadów i motywowanie do działań na rzecz ochrony środowiska przyrodniczego w najbliższym otoczeniu. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowało się 51 uczniów z 17 szkół podstawowych naszego województwa. Szkołę z poszczególnych parków krajobrazowych na terenie województwa lubelskiego reprezentowały trzyosobowe zespoły. Zadaniem uczestników IV etapu było rozwiązanie testu, składającego się z 25 pytań oraz rozpoznanie 20 gatunków owadów oraz wykonanie zadań podczas gry terenowej na terenie Arboretum przy OEE w Janowie Lubelskim. Naszą szkołę reprezentowali: Szymon Gil, Lena Goral i Julia Marcińczak. W piątek zwiedzaliśmy charakterystyczne miejsca na terenie Parku Krajobrazowego ,,Lasy Janowskie”: rezerwat ,, Szklarnia” z ostoją koni biłgorajskich oraz miejsca historyczne – Porytowe Wzgórze i Momoty Górne . Serdecznie gratulujemy naszej drużynie uzyskanych wyników i zapraszamy do udziału w tym konkursie za rok. Dziękujemy Pani Wójt Gminy Puchaczów za bezpłatny transport naszej drużyny na miejsce konkursu.
Opiekun: Kazimierz Zakostowicz
Wielkanocne przedstawienie klasy V
W dniach poprzedzających Święta Wielkanocne uczniowie klasy 5 zaprezentowali poruszające przedstawienie przypominające wydarzenia Święta Paschy. Spektakl odbył się w szkolnej sali gimnastycznej i zgromadził uczniów, nauczycieli oraz rodziców.
Głównym bohaterem historii był Adaś – chłopiec, który często sprawiał kłopoty, był nieposłuszny i nie zawsze traktował innych z szacunkiem. Wszystko zmieniło w momencie, gdy Adaś spotkał Jezusa. Rozmowa z Nim skłoniła chłopca do refleksji nad własnym postępowaniem. Wzruszające słowa Jezusa o miłości, przebaczeniu i nadziei sprawiły, że Adaś obiecał poprawę i postanowił stać się lepszym człowiekiem – bardziej życzliwym i pomocnym.
spotkanie zakończyło się złożeniem świątecznych życzeń. Uczniowie klasy 5 życzyli wszystkim obecnym radości, pokoju, nadziei i odrodzenia duchowego – tak jak w historii Adasia, który symbolicznie odrodził się na nowo dzięki spotkaniu z Jezusem. Spektakl był pięknym i głębokim przypomnieniem o istocie Wielkanocy – zwycięstwie dobra nad złem, światła nad ciemnością, życia nad śmiercią.
6
„Dumni z przeszłości, odpowiedzialni za przyszłość”
- 5
29 kwietnia uczniowie klasy 4 przygotowali uroczysty apel z okazji świąt majowych, który wprowadził całą społeczność szkolną w atmosferę refleksji nad historią i przyszłością naszej Ojczyzny.
Apel rozpoczął się wzruszającą piosenką Marka Grechuty pt. „Ojczyzna”, która przypomniała o głębokim znaczeniu patriotyzmu i tożsamości narodowej. Po niej nastąpiło uroczyste wprowadzenie pocztu flagowego i wspólne odśpiewanie hymnu Polski.
Występy uczniów klasy 4 łączyły elementy historyczne z artystycznym przekazem. Dzieci, przypomniały najważniejsze wydarzenia z historii Polski. Całość została przeplatana wspomnieniami z minionych lat oraz nastrojowymi piosenkami, które poruszyły niejedno serce.
Na zakończenie można było przeczytać słowa, które najlepiej podsumowały przesłanie apelu: „Dumni z przeszłości, odpowiedzialni za przyszłość”. To właśnie te wartości – pamięć, tożsamość i troska o jutro – uczniowie chcieli przekazać swoim koleżankom, kolegom i nauczycielom.
Dziękujemy klasie 4 za piękne przygotowanie uroczystości, która stała się wyjątkową lekcją patriotyzmu dla nas wszystkich.
Europejski Tydzień Szczepień
Zapraszam do zapoznania się z materiałami przekazanymi przez Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień 2025.
Eliminacje wojewódzkie Turnieju Wiedzy Pożarniczej
24 kwietnia 2025 roku Jakub Czępiński, reprezentował naszą szkołę w eliminacjach wojewódzkich XLVII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież zapobiega pożarom". Zmagania odbyły się w Ośrodku Szkolenia Komendy Wojewódzkiej PSP w Lublinie.
Chociaż w tym roku Kuba nie zdobył miejsca na podium, jesteśmy niezwykle dumni z jego zaangażowania, wiedzy oraz godnego reprezentowania naszej szkoły na tak wysokim szczeblu konkursu. Samo zakwalifikowanie się do etapu wojewódzkiego jest ogromnym osiągnięciem, które świadczy o wielkim wysiłku i pasji naszego ucznia.
Gratulujemy Kubie i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych konkursach!
Magdalena Dylewska
INFORMACJA
INFORMUJEMY, ŻE 2 MAJA 2025 R. (PIĄTEK) SEKRETARIAT BĘDZIE NIECZYNNY. JEST TO DZIEŃ WOLNY OD PRACY W ZAMIAN ZA ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA PRZYPADAJĄCE W SOBOTĘ.
Rozkład lekcji i przerw obowiązujący w dniu 30.04.2025r.
DO CZEGO SŁUŻY WODA?
- 25
Na to pytanie odpowiedzieli całej szkole uczniowie klasy VI podczas spektaklu z okazji Dnia Zdrowia i Dnia Ziemi. Udzielili też odpowiedzi na inne ważne pytania: Skąd się wzięła woda? Ile jest wody słonej i słodkiej? Do czego służą oceany? Do czego, oprócz picia, jest wykorzystywana woda? I dlaczego wypoczynek nad wodą jest tak fantastyczny. Uczniowie klas I, II i III zaśpiewali piosenki a na koniec wystąpili nasi ulubieni mali artyści z przedszkola z piosenką „Zielony dom”.
Pamiętajmy, woda jest źródłem życia i jest niezbędna do istnienia nie tylko człowiekowi ale każdej żywej istocie. Jakość wody którą pijemy ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Ważne jest nie tylko to, aby woda była czysta. Powinna też zawierać wszystkie niezbędne człowiekowi minerały. Słodkiej wody, którą można pić jest naprawdę niewiele dlatego musimy o nią dbać, oszczędzać ją i doceniać to, że nie mamy żadnych problemów z dostępem do niej. Nic tak nie łączy potrzeb naszej planety i zdrowia człowieka, jak woda!
Iwona Wróbel
WIECZOREK CZYTELNICZY Z MIKOŁAJKIEM – SPOTKANIE Z HUMOREM I WYOBRAŹNIĄ
- 4
W środę 9 kwietnia nasza szkoła zamieniła się w miejsce pełne śmiechu, przygód i dziecięcej radości – wszystko to za sprawą wieczorku czytelniczego klasy 3, którego głównym bohaterem był Mikołajek, znany i lubiany przez uczniów bohater serii książek autorstwa René Goscinny’ego. Wieczór rozpoczął się od wspólnego czytania wybranych opowiadań z książki „Mikołajek”. Fragmenty o Kleofasie, Alcestcie czy Ananiaszu rozbawiły wszystkich do łez! Po części czytelniczej przyszedł czas na zabawy i zadania inspirowane przygodami Mikołajka. Uczniowie rozwiązywali quizy, tworzyli własne komiksy, a także brali udział w mini-scenkach teatralnych. Nie zabrakło również poczęstunku w postaci pizzy. Wieczorek zakończył się wspólną bitwą na poduszki.
Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział i już teraz zapraszam na kolejne spotkanie z książką klasę 7. Mikołajek przypomniał nam, że czytanie to nie tylko nauka, ale przede wszystkim świetna zabawa!
Monika Dylewska-Horzępa
Muzyczne „Supermoce” naszych czwartoklasistów.
Dziś dziewięcioro uczniów z klasy czwartej naszej szkoły wzięło udział w wyjątkowym wydarzeniu – powiatowym przeglądzie muzycznym „Supermoce”, którego gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Zofiówce. Przegląd odbył się w Centrum Kultury w Łęcznej i został objęty honorowym patronatem starosty łęczyńskiego oraz burmistrza miasta Łęczna.
Wydarzenie zorganizowano z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wszystkie wykonania muzyczne miały wspólny przekaz – mówiły o życiu, wrażliwości, empatii, tolerancji i akceptacji drugiego człowieka. Nasza reprezentacja w składzie: Klaudia R., Maria K., Oliwia H, Zuzanna G., Amelia K., Aleksandra S., Karolina P., Hubert B. oraz Aleksander Z. zaprezentowała wzruszający mix dwóch utworów: „Do kołyski” zespołu Dżem oraz „Tolerancja” Stanisława Sojki. Młodzież pięknie zaśpiewała, a występ spotkał się z ciepłym przyjęciem i wzbudził wiele emocji wśród publiczności.
Zanim rozpoczęła się część artystyczna, uczniowie mieli okazję obejrzeć wystawę rzeźby wielkanocnej Sławomira Pogonowskiego i rysunku Edyty Kuklewskiej. Ekspozycja zrobiła na wszystkich duże wrażenie i wprowadziła w wyjątkowy, twórczy nastrój.
Organizatorzy zadbali również o miłą atmosferę – każda grupa otrzymała upominki, a na uczestników czekał słodki poczęstunek. Na koniec przeglądu wszystkie dzieci symbolicznie wypuściły w niebo niebieskie balony.
Jestem bardzo dumna z naszych uczniów. Pokazali się z jak najlepszej strony, z ogromną wrażliwością i kulturą sceniczną. Godnie reprezentowali naszą szkołę i pięknie włączyli się w obchody tak ważnego dnia.
4
IV Powiatowy Konkurs Językowy
W dniu 3 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej odbyła się IV edycja Powiatowego Konkursu Językowego. Konkurs adresowany był do uczniów klas VI - VIII szkół podstawowych. W rywalizacji wzięło udział 7 drużyn ze szkół z naszego powiatu. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy VIII: Aleksandra Głowniak, Szymon Gil i Grzegorz Regulski. Z ogromną dumą i radością informujemy, że to właśnie Nasi Uczniowie okazali się najlepsi w powiecie i zdobyli pierwsze miejsce. Uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą z języka angielskiego, mogli sprawdzić swoje umiejętności komunikacyjne, a przede wszystkim dobrze się bawić. Uczniów przygotowała do konkursu p. Kinga Romanek Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów! Good Luck
3
Światowy Dzień Autyzmu
Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w 2008 roku, aby podkreślić potrzebę poprawy jakości życia osób w spektrum autyzmu, tak by mogły cieszyć się pełnią życia i by czuły się ważną częścią społeczeństwa. My też pamiętamy uczciliśmy to święto.
TYGODNIOWY ROZKŁAD ZAJĘĆ W ROKU SZKOLNYM 2024/2025 (od 01.04.2025r.)
Wielkanocne warsztaty w klasa I-III
Wielkanoc to czas pełen tradycji i radości, a jednym z najpiękniejszych zwyczajów jest przygotowywanie palm wielkanocnych. W naszej szkole uczniowie klas 1-3 mieli okazję wziąć udział w wyjątkowych warsztatach wielkanocnych, które wprowadziły ich w atmosferę świątecznych przygotowań.
Warsztaty poprowadziła pani Iwona Kałużna z Koła Gospodyń Wiejskich w Brzezinach. Pani Iwona, ubrana w tradycyjny lubelski strój ludowy, opowiedziała dzieciom o zwyczajach związanych z Niedzielą Palmową. Uczniowie dowiedzieli się, jakie znaczenie mają poszczególne elementy tradycyjnej palmy wielkanocnej i dlaczego jest ona tak ważnym symbolem w polskiej kulturze. Podczas spotkania pani Iwona stworzyła piękną palmę wielkanocną, co wzbudziło ogromny zachwyt wśród dzieci. Każdy miał okazję z bliska obserwować, jak powstaje ta niezwykła ozdoba, a także posłuchać ciekawostek o dawnych tradycjach wielkanocnych.
Na zakończenie warsztatów pani Iwona wręczyła każdemu uczniowi palmę, aby mogli z nią udać się do kościoła na Niedzielę Palmową. Dzieci były niezwykle szczęśliwe i dumne z otrzymanych palm, a to spotkanie na długo pozostanie w ich pamięci jako wyjątkowe doświadczenie.
Dziękujemy pani Iwonie Kałużnej za przybliżenie nam pięknych wielkanocnych tradycji i za wspaniale poprowadzone warsztaty!
4
Archiwum Aktualności