W dniu 23 września uczniowie klasy III wraz z Wiktorią S. oraz Olą G. z klasy VII – naszą delegacją z Fotopstryka, wyjechali na wycieczkę do Lublina.
Swoją podróż rozpoczęliśmy od Muzeum Cebularza, gdzie pod okiem fachowców dowiedzieliśmy się o historii związanej z lubelskimi cebularzami oraz samodzielnie przygotowaliśmy swoje cebulowe placuszki.
Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum na Zamku w Lublinie. Tam oglądając wystawę „Śladami Przeszłości. Najdawniejsze Dzieje Ziemi Lubelskiej” zapoznaliśmy się z pracą archeologa, historyka oraz paleontologa. Przewodnik opowiedział nam o najciekawszych zabytkach, stanowiskach archeologicznych oraz rytuałach pogrzebowych. Wyjątkowy klimat wystawy dopełniały odtwarzane ścieżki dźwiękowe, specjalnie przygotowane dla poszczególnych epok oraz makiety obiektów archeologicznych. Naturalnej wielkości rekonstrukcje domostw oraz realistycznie przedstawione postacie
z przeszłości, zrobiły na nas ogromne wrażenie. Następnie przeszliśmy przez wystawę „Uzbrojenia i Malarstwa Batalistycznego” do obiektów sztuki zdobniczej. Dzieci miały okazję zobaczyć kolekcję porcelany oraz zabytkowe meble. Ostatnim punktem na zamku była Kaplica Trójcy Świętej. Zachwyceni wyruszyliśmy na zasłużony obiad.
Kolejnym punktem naszego zwiedzania była Wieża Trynitarska. Nie tylko piękny widok na panoramę Lublina, ale również zabytki w jej wnętrzu na długo zostaną w naszej pamięci.
Zwiedzając Archikatedrę Lubelską, zobaczyliśmy Zakrystię Akustyczną, gdzie stojąc po przeciwnych rogach i rozmawiając szeptem, dzieci sprawdzały jej właściwości. Widzieliśmy również skarbiec oraz krypty, gdzie pochowani są lubelscy biskupi.
Spacerując starym miastem, poznaliśmy mnóstwo lubelskich legend m.in. „Kamień nieszczęścia” czy „Sąd diabelski”. Słuchając Pani przewodnik w skupieniu szukaliśmy lubelskich koziołków.
Oczywiście był też czas na pamiątki oraz lody. Zmęczeni ale bardzo zadowoleni wyruszyliśmy w drogę powrotną. Dzieci same stwierdziły, że będąc niejednokrotnie
w Lublinie nigdy nie dowiedziały się tylu interesujących rzeczy i ciekawostek.
Na koniec watro wspomnieć, że nasza lubelska wycieczka była nagrodą dla naszej klasy, za wyróżnienie w konkursie na projekt „Polana Bogdanki”, za która bardzo serdecznie dziękujemy jej organizatorom – firmie ANTHILL oraz LW Bogdanka.
Magdalena Dylewska