Dzień Chłopaka był dobrą motywacją do wspólnego spędzenia czasu przez kolegów i koleżanki z klas 1, 2, i 3, więc założyliśmy wygodne buty, ubrania jak na cebulkę, bo jesień chłodem nas zaskoczyła i w drogę…
Autokarem dojechaliśmy do Wytyczna, a potem w Łowiszowie… spacer ścieżką dydaktyczną do wieżyczki nad Durnym Bagnem. Przewodnik po Poleskim Parku Narodowym pani Ela Kowalska opowiedziała nam ciekawostki o osobliwościach przyrodniczych bliskiego nam regionu. Mogliśmy je obserwować, dotknąć, poczuć. Odwiedziliśmy Poleskie Sioło, czyli chatę wiejską, krytą strzechą wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Mogliśmy poznać narzędzia rolnicze, wyposażenie chaty sprzed około 100 lat, podręczną apteczkę zawieszoną w sieni, czyli wiązki suszonych ziół. Atrakcją było samodzielne pieczenie kiełbasek w ognisku oraz wspólne harce. Na koniec jeszcze poznaliśmy trochę ważnej, choć trudnej historii tych okolic zatrzymując się pod Pomnikiem Korpusu Ochrony Pogranicza w Wytycznie i już wiemy, że:
W TYCH GROBACH SPOCZWYAJĄ PROCHY ŻOŁNIERZY ZGRUPOWANIA KORPUSU OCHRONY POGRANICZA, OBYWATELI POLSKICH RÓŻNYCH NARODOWŚCI I WYZNAŃ, KTÓRZY POD ZNAKIEM ORŁA BIAŁEGO GODNIE BRONILI POLSKI W BITWIE Z ARMIĄ CZERWONĄ POD WYTYCZNEM W DNIU 1 PAŹDZIERNIKA 1939.
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Bardzo serdecznie dziękujemy Pracownikom Poleskiego Paku Narodowego, że zachowują od zapomnienia nasze tradycyjne niegdyś sioła oraz przepiękną przyrodę, a my cieszymy się, że możemy je poznawać i podziwiać.
Alicja Skoczylas