• SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM I DZIEŃ WOLONTARIATU

     • W dniu dzisiejszym w naszej szkole gościliśmy niezwykłego gościa - Świętego Mikołaja. Pozytywny nastrój udzielił się całej społeczności szkolnej.  Mikołaj odwiedził każdą klasę i wręczył każdemu słodką niespodziankę, a także prezenty! W naszej szkole zaświeciło się na czerwono:), ponieważ 5 grudnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Wolontariusza, który symbolizuje kolor czerwony.  Niektórzy uczniowie przynieśli serduszka, które wręczali innym osobom.  Czerwone czapki mikołajowe, koszulki, skarpetki,spodnie, wesołe okulary widoczne były w całej szkole zarówno u uczniów jak i nauczycieli oraz pracowników. 

      Panowała miła, radosna atmosfera. 

      Marzena Piskorska 

     • "Hazard? Nie daj się wciągnąć!" 24.11.2021r.

     • W dniu 24 listopada gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Izby Celno Skarbowej w Lublinie. Pan podkom Piotr Miłosz i pan st. rew. Paweł Nazaruk przybyli na spotkanie z uczniami klas VII i VIII. Panowie poprowadzili zajęcia w ramach akcji edukacyjnej "Hazard? Nie daj się wciągnąć!"  dotyczącej zwalczania nielegalnego hazardu. Jej celem jest uświadomienie odbiorcom, że hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie, sytuację finansową i zdrowie.

      Akcja została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Nauki.

      Zaproszeni goście na codzień zajmują się zwalczaniem nielegalnego hazardu, mają bogate doświadczenia w tym zakresie, z chęcią podzielili się nimi ze słuchaczami. 

      Uczniowie wysłuchali, jakie problemy wynikają z nadmiernego korzystania z gier komputerowych, jakie ryzyko wiąże się z rozpowszechnianiem gier online z elementami hazardu. Dowiedzieli się, jakie zachowania stanowią namiastkę hazardu i "otwierają drzwi" do utrwalenia zachowań nałogowych.   

      Była to dla uczniów cenna lekcja profilaktyczna.

       

      Monika Gargol

     • ANDRZEJKI

     • Andrzejki to stara tradycja ludowa przekazywana z pokolenia na pokolenie. Według dawnych wierzeń dzień ten posiadał magiczną moc, ponieważ uchylał wrota do nieznanej przyszłości. Dlatego też, wychowawcy klas 1-3 zorganizowali zabawę andrzejkową dla swoich uczniów, aby wprowadzić ich w zaczarowany świat magii. Całą imprezę uświetniła nam fantastyczna muzyka, oraz wróżby andrzejkowe. Tak więc każdy uczestnik andrzejkowych szaleństw z niecierpliwością przekłuwał papierowe serce, aby odczytać imię swojej sympatii. Wiele śmiechu i radości dostarczały uczniom również przepowiednie. Wszyscy gorączkowo czekali na to, by dowiedzieć się, kto jako pierwszy z klasy zmieni stan cywilny, będzie bogaty i komu w życiu się powiedzie. Spis wróżb był obszerny i bogaty,        a każdy pragnął wywróżyć sobie coś wyjątkowego. Czas pomiędzy wróżbami wypełnił nam słodki poczęstunek oraz pizza. Dużym powodzeniem nie tylko wśród uczniów, ale również wśród nauczycieli i pracowników cieszyły się muffinki z wróżbami.

      Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następną andrzejkową zabawę.

      Jak się bawiliśmy… obejrzyjcie zdjęcia.

       

      Monika Dylewska - Horzępa

     • ŚWIĘTUJEMY MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA UNICEF

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy, których celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

      Do akcji przystąpiła też społeczność Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nadrybiu, która    w ramach tego dnia zaplanowała „Niebieską Kampanię”. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły byli ubrani na niebiesko lub posiadali niebieskie dodatki.

      Wolontariusze Szkolnego Klubu Wolontariatu „Motyle” przygotowali  na korytarzu szkolnym dekorację nawiązującą do 20 listopada. Pojawiła się na niej prezentacja dotycząca „Praw Dziecka”, która była chętnie oglądana przez społeczność szkolną i przedszkolną. Młodzież rozdawała samodzielnie wykonane niebieskie serduszka.

      19 listopada z radiowęzła szkolnego leciała wesoła muzyka, na lekcjach wychowawczych omawiane zostały prawa dziecka. Przedszkolaki i młodsi uczniowie obejrzeli film pt.„UNICEF. Czym są prawa dziecka?”. Uzupełnili  kolorowanki i proste zadania związane z prawami dzieci.

      Starsza młodzież wzięła udział w klasowych zmaganiach z wykorzystaniem quizów o prawach dziecka.

      Aby upamiętnić ten dzień, każda grupa zrobiła pamiątkowe zdjęcie, które trafiły do Fotogalerii szkolnej                  i przedszkolnej.

      „Każdy powinien znać swoje prawa! Jednak pamiętajmy też o obowiązkach!”

       

      Monika Gargol – koordynator akcji

     • Rozwiązanie konkursu SZCZĘŚLIWA RODZINA 2021

     • Wszystkie przesłane prace są bardzo piękne, staranne, pomysłowe. Z dumą i chęcią zaprezentujemy je  wszystkie a także udostępnimy partnerom organizacyjnym. Dlatego narady były bardzo długie i burzliwe. Bardzo dziękujemy za udział w konkursie wszystkim uczestnikom i ich rodzinom. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 9 grudnia. O szczegółach poinformujemy wkrótce.

          W dniach 29-30 listopada po burzliwych naradach komisja w składzie: Robert Lis (GKPiRPA), Monika Gargol (SP w Nadrybiu) Agnieszka Zgórska  oraz Joanna Tomasiak (ZS w Puchaczowie i SP w Ostrówku) podjęła decyzję, że wśród 27 uczestników:

      GŁÓWNE NAGRODY otrzymują:

      Karolina Siemionek LO

      Łucja Gil- SP Nadrybie

      Julia Kierepka SP Ostrówek

      Zofia Arciszewska SP Puchaczów

      Piotr Antoniewski SP Puchaczów

      Hanna Stadnik SP Puchaczów

      Podziękowania za udział należą się:

      1. Julia Biedacha 8bOstrówek
      2. Adrian Skoczylas 8 Nadrybie
      3. Damian Zając 8 Nadrybie
      4. Dawid Weremkowicz 7 Nadrybie
      5. Izabela Szurek 8 Nadrybie
      6. Kacper Łukaszczuk 8 Nadrybie
      7. Adam Ozga 2b Puchaczów
      8.  Aleksandra Antoniewska 5bPuchaczów
      9. Andżelika Frydrych1a Puchaczów
      10. Ewelina Wysocka 4b Puchaczów
      11. Hanna Skoczylas 2b Puchaczów
      12. Julia Szurek 7bPuchaczów
      13. Karolina Szurek 6Puchaczów
      14. Kuba Stec 2aPuchaczów
      15. Martyna Majcher 2bPuchaczów
      16. Miłosz Grabowski 1aPuchaczów
      17. Natalia Skoczylas 5c Puchaczów
      18. Piotr Łepecki 6Puchaczów
      19. Seweryn Sorkowski 3bPuchaczów
      20. Tobiasz Szurek 2bPuchaczów
      21. Weronika Wysocka 8cPuchaczów
     • Bądź widoczny - noś odblaski!

     • W ostatnim tygodniu wszystkie grupy przedszkolne i klasy odwiedziła  pani wicedyrektor Agnieszka Sobiesiak i wręczyła  elementy odblaskowe oraz przeprowadziła krótką pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze. Podczas rozmowy podkreślono, że prawidłowo noszone elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierowców nadjeżdżających zarówno z przodu, jak i z tyłu. Wszystkie dzieci i młodzież dostrzegły potrzebę noszenia elementów odblaskowych, zwłaszcza podczas  jesiennej, pochmurnej aury.

     • PROFILAKTYKA WG LESZKA - SPOTKANIE Z MŁODZIEŻĄ

     • Każda osoba ze społeczności szkolnej, tj: uczniowie, rodzice/opiekunowie, nauczyciele zauważamy, że obecnie pojawiają się z różne problemy, które dotyczą między innymi: niskiej odporności psychicznej dzieci, młodzieży, dorosłych, pojawiających się problemów obecnej sytuacji spowodowanej COVID-19, ale także trudności wieku dojrzewania, wpływu świata wirtualnego na rozwój i funkcjonowanie młodych ludzi, itp. Wiele osób nie wie, jak reagować? Co robić? Gdzie pójść po pomoc?

      Stąd pojawił się pomysł zaproszenia p. Leszka Dowgiałło - pedagoga, specjalistę, profilaktyka, który zajmuje się światem zagadnień profilaktycznych widzianym okiem młodzieży szkolnej. 

      23 listopada p. Leszek spotkał się z uczniami każdej klasy. Dzięki swojej otwartości, posiadanych umiejętnościach nawiązania szybkiej relacji z uczniami - poprowadził warsztaty skierowane do danej klasy. 

      Wrażenia uczniów po spotkaniu - BEZCENNE!

      Aby umieć szybko i prawidłowo reagować na niepokojące sytuacje wśród dzieci i młodzieży, także nauczyciele naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z p. Leszkiem, na którym otrzymali wiele wskazówek, jak rozpoznawać i pomagać młodym ludziom w trudnych sytuacjach.

      W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną nie mogło odbyć się spotkanie z rodzicami naszych wychowanków, ale i na to p. Leszek znalazł sposób.

      Dla rodziców zostanie nagrany film i przesłany przez e-dziennik.

      Mamy nadzieję, że spotkanie z p. Leszkiem nie należało do ostatnich. 

       

      Monika Gargol

     • KONSULTACJE STRATEGII RP

     • Zapisz się na konsultacje strategii dla młodych w woj. lubelskim!

      Już 25 listopada odbędzie się kolejna z wojewódzkich konferencji konsultacyjnych, na której wszyscy młodzi ludzie z województwa lubelskiego otrzymają możliwość zgłaszania pomysłów do „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia”, wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej. Zapisy przyjmowane będą do 24 listopada (środa) do godziny 12:00.

      Konsultacje wojewódzkie ogólnopolskiego dokumentu strategicznego dla młodzieży to pierwsza w historii naszego państwa inicjatywa, w której przedstawiciel administracji rządowej zaprasza wszystkich młodych Polaków do tworzenia strategii państwa polskiego a tym samym do wspólnego decydowania o przyszłości Polski. Bardzo serdecznie zapraszam wszystkich do udziału, bez względy na poglądy – mówi inicjator konsultacji, Piotr Mazurek - Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, sekretarz Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

       

      Konsultacje „Strategii RP na rzecz Młodego Pokolenia” to wydarzenie skupiające przedstawicieli środowisk młodzieżowych, uczniów, studentów i doktorantów z całej Polski, w trakcie którego podejmowane są dyskusje poświęcone ważnym tematom dla młodego pokolenia Polaków. Celem konsultacji wojewódzkich jest zebranie opinii i wypracowanie rozwiązań, które posłużą do stworzenia wieloletniego planu działań państwa w obszarze polityki młodzieżowej.

       

      Dyskusje prowadzone w ramach konsultacji, podzielone są na siedem obszarów tematycznych; „edukacja i szkolnictwo wyższe”, „rynek pracy i przedsiębiorczość”, „społeczeństwo obywatelskie i kultura”, „polityka społeczna, polityka prorodzinna i mieszkaniowa”, „zdrowie i sport”, „ekologia i klimat” oraz "Polska w Unii Europejskiej".

       

      Konsultacje dla woj. lubelskiego rozpoczną się 25 listopada br. od godz. 17:00. Aby wziąć udział w wydarzeniu należy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się pod następującym adresem: https://strategiamlodych16.webankieta.pl/.

      Zapisów na wydarzenie można dokonywać do 24 listopada (środa) do godziny 12:00. Konsultacje z powodu pandemii będą odbywać się zdalnie, w formie wideokonferencji.

       

      Więcej informacji na temat konsultacji znajduje się na oficjalnej stronie konsultacji https://www.gov.pl/DlaMlodych. Każdy uczestnik spotkań konsultacyjnych otrzyma certyfikat potwierdzający udział w pracach nad stworzeniem projektu „Strategii RP na Recz Młodego Pokolenia”.

       

      Organizatorem konsultacji jest Pełnomocnik Rządu ds. Polityki młodzieżowej Piotr Mazurek wraz z Radą Dialogu z Młodym Pokoleniem - pierwszym w historii Polski organem dialogu obywatelskiego pomiędzy młodym pokoleniem Polaków a najważniejszymi instytucjami państwowymi.

       

     • Wyniki konkursów historycznych „Drogi do niepodległości…”

     • Z  okazji 103 rocznicy odzyskanie przez Polskę niepodległości odbyły się konkursy historyczne, w dwu kategoriach wiekowych uczniów klas IV - VI i VII – VII. Głównym celem konkursu było rozwijanie postaw patriotycznych, pogłębienie wiedzy o  historii Polski, symbolach narodowych oraz zasłużonych Polakach – „ojcach niepodległości”. Wspaniale nagrody ufundowali: IPN Lublin,  Wójt Gminy Puchaczów, Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Jana i Kazimierza Bogdanowiczów w Nadrybiu.

      Z przyjemnością prezentujemy wyniki konkursu w kategorii uczniów klas IV - VI  „Drogi do niepodległości. A to Polska właśnie”:

      I miejsce Szymon Gil i Filip Paszkowski

      II miejsce Wiktor Zalewski

      III miejsce Aleksandra Głowniak 

      Wyróżnienie: Anna Pszczoła, Alicja Zalewska, Jakub Rutkowski, Jakub Szurek, Grzegorz Regulski, Mateusz Baryła, Kasia Demkowska, Maja Żmuda. 

      Wyniki konkursu „Drogi do niepodległości. Niepodległa”  w grupie uczniów klas VII – VIII:

      I miejsce Damian Zając

      II miejsce Kacper Łukaszczuk

      III miejsce Dawid Weremkowicz 

      Gratulujemy laureatom zdobycia nagród i wyróżnień. 

      Składamy podziękowania fundatorom nagród IPN w Lublinie oraz Wójtowi Gminy Puchaczów.

                                                     

     • KARTKA DLA OBROŃCÓW GRANIC

     • Uczniowie naszej szkoły aktywnie  włączyli się w akcję „Kartka dla Obrońców Granic” zorganizowaną przez Fundację Niepodległości, przy współudziale 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz  Lubelskiego Kuratorium Oświaty. Partnerem medialnym jest Radio Lublin. Przedsięwzięcie ma na celu wsparcie psychiczne oraz przekazanie słów uznania żołnierzom Wojska Polskiego, funkcjonariuszom Policji oraz Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na wschodniej granicy, często narażając swoje życie i zdrowie.

      Uczniowie wykonali piękne, kolorowe prace plastyczne, na których odwrocie umieścili słowa wsparcia i wdzięczności Obrońcom Granic. 

      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w tą akcję!

     • MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

     • Nasza placówka bierze udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada.

      Jutro tj. piątek 19.11.2021 cała szkoła niech będzie na NIEBIESKO!

      Aby wziąć udział w obchodach wystarczy ubrać się na niebiesko.

     • SZKOŁA PAMIĘTA

     • Po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła Pamięta”. Akcja  odbywa się w okresie (październik-listopad), w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii ogólnonarodowej i lokalnej. Inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji świąt zadusznych. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

      W ramach akcji „Szkoła Pamięta” zrealizowaliśmy następujące działania:

      • dzieci z klas I-III uporządkowały, udekorowały i odwiedziły grób „nieznanych żołnierzy” na cmentarzu parafialnym w Nadrybiu,
      • przedstawiciele klas starszych uporządkowali  i udekorowali groby dawnych pedagogów naszej szkoły  kierownika Roman Korbela i nauczycielki Heleny Makarowej oraz patrona szkoły Jana Bogdanowicza na cmentarzy parafialnym w Puchaczowie,
      •  została przygotowana wystawa „Szkoła Pamięta”  na której wystawiono zdjęcia o tematyce: * Jan i Kazimierz  Bogdanowicz” – patroni szkoły, bohaterowie  powstania styczniowego,

      *„Mieszkańcy  Nadrybia 100 lat temu”- życie codzienne i odświętne mieszkańców wsi  Nadrybie w I poł. XX wieku.

                    *  „Miejsca pamięci narodowej w powiecie łęczyńskim”- okazałe ilustracje miejsc pamięci

                     położonych w najbliższej okolicy.
            •    uczniowie zgłębili  historię lokalnych miejsc pamięci zapoznając się z prezentacją „Nasza mała 

                 ojczyzna-lokalne miejsca pamięci  i ich bohaterowie”.
       

                                                                                                                                                               Anna Chryć

     • SZKOLNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

     • 04.11.2021 odbył się wewnątrzszkolny turniej w tenisa stołowego dla klas IV-VIII. W rozgrywkach wzięło udział 13 zawodników, którzy zostali podzieleni na trzy grupy. Mecze grupowe były rozgrywane systemem każdy z każdym i wyłoniły z każdej grupy jednego zwycięzcę, który awansował do finału. W finale nie brakowało emocji i po bardzo zaciętych pojedynkach zwycięzcą turnieju został Brajan Skoczylas, drugie miejsce zajął Adrian Skoczylas natomiast na ostatnim miejscu na podium uplasował się Łukasz Ziętek. Zawody stały na wysokim poziomie, a rozegranych zostało łącznie 23 pojedynki. To nie koniec emocji związanych z „ping-pongiem” ponieważ w styczniu rozpocznie się Szkolna Liga Tenisa Stołowego.

      Karol Bujak

    • SPOTKANIE SKW "MOTYLE"
     • SPOTKANIE SKW "MOTYLE"

     • Jutro tj. 16.11.2021r. (wtorek) o godzinie 15.00 odbędzie się spotkanie członków Szkolnego Klubu Wolontariusza "Motyle". Celem spotkania będzie wybranie zadań do realizacji przez wolontariuszy, przedstawienie kalendarza związanego z wolontariatem i zebranie propozycji członków dot. współpracy ze środowiskiem.

      Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych pomaganiem.