• Rekrutacja do szkół średnich — jak liczyć punkty

Każdy uczeń może zdobyć maksymalnie 200 punktów. 100 pkt. można uzbierać za wyniki uzyskane na egzaminie, zaś drugą połowę stanowią oceny końcowe, udział w konkursach i wolontariaty.

W każdej szkole wygląda to tak samo. Liczone są punkty za oceny otrzymane z języka polskiego, matematyki i dwóch innych przedmiotów. Te ostatnie zależą od profilu klasy, do której nastolatek chce się dostać.

Przelicznik punktów dla ósmoklasistów:

• ocena 6 - 18 pkt.
          • ocena 5 - 17 pkt.
          • ocena 4 - 14 pkt.
          • ocena 3 - 8 pkt.
          • ocena 2 - 2 pkt.

Punkty dodatkowe:

• świadectwo z wyróżnieniem - 7 pkt.
          • wolontariat - 3 pkt.

inne aktywności punktowane różnie w zależności od szkoły ( max.18 punktów za wszystkie) :

• osiągnięcia artystyczne i sportowe
          • konkursy wiedzy przedmiotowej
          • tytuł laureata konkursu kuratoryjnego (co najmniej na szczeblu wojewódzkim).

Punkty za egzamin ósmoklasisty

Punkty procentowe uzyskane za egzamin z matematyki i języka polskiego należy pomnożyć przez 0,35, a za egzamin z języka obcego pomnożyć przez 0,3.
          W sumie punktów za egzamin można zebrać 100.

Poniżej znajduje się link do kalkulatora: