• PEDAGOG SZKOLNY

•                                                                    Znalezione obrazy dla zapytania pedagog          Pedagog szkolny

mgr Monika  Gargol

MIŁA UCZENNICO! MIŁY UCZNIU!

Nazywam się MONIKA GARGOL i jestem Twoim szkolnym pedagogiem.

Jeśli chcesz porozmawiać o ważnych dla Ciebie sprawach, potrzebujesz pomocy lub wsparcia – przyjdź do mojego gabinetu

lub napisz do mnie.

Mój adres e-mail:

Pedagogzspn@gmail.com

ZAPRASZAM KAŻDEGO, KTO:

Ø     Chce, by Go najzwyczajniej wysłuchać.

Ø     Czuje że inni Go nie rozumieją, jest samotny.

Ø     Ma kłopoty rodzinne, znajduje się w trudnej sytuacji.

Ø     Ma problemy z uzyskaniem lepszych ocen.

Ø     Chce podzielić się swoją radością, sukcesem.

Ø     Zauważył, że łamane są w szkole prawa ucznia.

Ø     Chciałby pomóc innym, a nie wie, w jaki sposób.

Ø     Ma ciekawe pomysły i chce się nimi podzielić.

Ø     Chce popracować nad poznaniem siebie, nauczyć się lepszej organizacji nauki własnej, bezpiecznego rozwiązywania sporów i konfliktów czy radzenia sobie  w trudnych sytuacjach.

PRZYJDŹ TAKŻE Z KAŻDĄ INNĄ SPRAWĄ,

Z KTÓRĄ SAM NIE WIESZ JAK SOBIE PORADZIĆ.

WSPÓLNIE POSZUKAMY ROZWIĄZANIA.

PAMIĘTAJ!

NIE JESTEŚ SAM! MASZ PRAWO SZUKAĆ POMOCY !

Pedagog  radzi:

Czym dziecko żyje, tego się nauczy:

Jeśli dziecko żyje w atmosferze krytyki,

uczy się potępiać.

Jeśli dziecko doświadcza wrogości,

uczy się walczyć.

Jeśli dziecko musi znosić kpiny,

uczy się nieśmiałości.

Jeśli dziecko jest zawstydzane,

uczy się poczucia winy.

Jeśli dziecko żyje w atmosferze tolerancji,

uczy się być cierpliwym.

Jeśli dziecko żyje w atmosferze zachęty,

uczy się ufności.

Jeśli dziecko jest akceptowane i chwalone,

uczy się doceniać innych.

Jeśli dziecko żyje w atmosferze uczciwości,

uczy się sprawiedliwości.

Jeśli dziecko żyje w poczuciu bezpieczeństwa,

uczy się ufności.

Jeśli dziecko żyje w atmosferze aprobaty,

uczy się lubić siebie.

Jeśli dziecko żyje w atmosferze akceptacji i przyjaźni,

uczy się tego, jak znaleźć miłość w świecie.

Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami płynącymi z Internetu

- powiedz dziecku, że nie powinno podawać nazwiska i adresu  e-mailowego

- bądź czujny – umieść komputer w miejscu widocznym w domu, dostępnym dla domowników

- jeśli sądzisz, że coś złego dzieje się z Twoim dzieckiem skorzystaj z pomocy

- sprawdź kryteria wpisowe w programie, żeby zobaczyć na jakiej  strony dziecko wchodzi.

Apel Twojego Dziecka

Napisany przez Jana Korczaka wciąż zyskuje na aktualności.

Nie psuj mnie. Dobrze wiem, że nie powinienem mieć tego wszystkiego czego się domagam. To tylko próba z mojej strony.

Nie bój się stanowczości. Właśnie tego potrzebuję - poczucia bezpieczeństwa.

Nie bagatelizuj moich złych nawyków. Tylko Ty możesz pomóc mi zwalczyć zło póki jeszcze jest możliwe.

Nie rób ze mnie większego dziecka niż jestem. To sprawia, że przyjmuję postawę głupio dorosłą, żeby udowodnić, że jestem duży.

Nie zwracaj mi uwagi przy innych ludziach, jeśli nie jest to konieczne. O wiele bardziej przejmuje się tym, co mówisz, jeśli rozmawiamy w 4 oczy.

Nie chroń mnie przed konsekwencjami. Czasami dobrze jest nauczyć się rzeczy bolesnych i nieprzyjemnych.

Nie wmawiaj mi, że błędy które popełniam są grzechem. To zagraża mojemu poczuciu wartości.

Nie przejmuj się za bardzo, gdy mówię, że cię nienawidzę. Czasami mówię to, by przyciągnąć Twoją uwagę.

Nie zrzędź. W przeciwnym razie muszę się przed Tobą bronić i zrobię się głuchy.

Nie dawaj mi obietnic bez pokrycia. Czuję się przeraźliwie zawiedziony, kiedy nic z tego wszystkiego nie wychodzi.

Nie zapominaj, że jeszcze trudno mi jest precyzyjnie wyrazić myśli. To dlatego nie zawsze się rozumiemy.

Nie sprawdzaj z uporem maniaka mojej uczciwości. Zbyt łatwo strach zmusza mnie do kłamstwa.

Nie bądź niekonsekwentny. To mnie ogłupia i tracę całą swoją wiarę w ciebie.

Nie odtrącaj mnie, gdy dręczę Cię pytaniami. Może się wkrótce okazać, że zamiast prosić Cie o wyjaśnienia, poszukam ich gdzie indziej.

Nie wmawiaj mi, że moje lęki są głupie. One po prostu są.

Nie rób z siebie nieskazitelnego ideału. Prawda na twój temat byłaby w przyszłości nie do zniesienia.

Nie wyobrażaj sobie, że przepraszając mnie stracisz autorytet. Za uczciwą grę umiem podziękować miłością, o jakiej Ci się nie śniło.

Nie zapominaj, że uwielbiam wszelkiego rodzaju eksperymenty. To po prostu mój sposób na życie, więc przymknij na to oczy.

Nie bądź ślepy i przyznaj, że ja też rosnę. Wiem jak trudno dotrzymywać mi kroku w tym galopie, ale zrób co możesz, żeby się udało.

Nie bój się miłości. Nigdy.

TELEFONY  ZAUFANIA, INTERWENCYJNE:

Pomarańczowa Linia  -  0 801 140 068 (można uzyskać pomoc w przypadku, gdy dzieci upijają się)

Niebieska Linia  -  0 800 120 002 (pomoc dla osób doświadczających przemocy w rodzinie)

Telefon Zaufania  w Komendzie Wojewódzkiej Policji   - (81) 535 55 00, (81) 535 51 00

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie Łęczna  -  (81) 462 25 89, (81) 462 31 11.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Łęczna  -  (81) 4622 589

Poradnia Terapii Uzależnień Łęczna  SANITAS  (81) 752 07 41