• Galeria zdjęć -Rodzina Bogdanowiczów.

• Jan Bogdanowicz i   Marcelina Bogdanowicz
                                        Zbiorowa fotografia polskich zesłańców w Kiereńsku, znajomych Bogdanowiczów.

Kazimierz Bogdanowicz

Sąd wojenny skazał go na karę śmierci. Kazimierz Bogdanowicz został rozstrzelany w Lublinie. Wyrok wykonano 6 marca 1863 r. za koszarami świętokrzyskimi (obecnie hotel asystenta UMCS).

W 1916 r. prochy jego i innych powstańców przeniesiono na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.

Rodzicami Jana i Kazimierza Bogdanowiczów byli Grzegorz i Marianna Bogdanowicz z Piramowiczów
          . Szlachecki ród Bogdanowiczów wywodził się ze Lwowa i pieczętował się  herbem Łada”.

Jan Bogdanowicz

W 1859 roku Jan Bogdanowicz poślubił zamożną szlachciankę Marcelinę Chądzińską.

Marcelina Bogdanowicz

Kiereńsk, panorama z 1864 r.

Zdjęcie własność Muzeum MiastaLublina

W Kiereńsku Bogdanowiczowie organizowali spotkania towarzyskie  dla zesłańców.

Jan Bogdanowicz poprzez lekcje i konwersację towarzyską doskonalił język angielski. Zajął się nauczaniem zesłańców oraz ludności miejscowej.

Zbiorowa fotografia polskich zesłańców w Kiereńsku, znajomych Bogdanowiczów.

Jan i Marcelina siedzą po obu stronach grupy.  Własność Muzeum Miasta Lublin.

Jan Bogdanowicz właściciel dóbr Nadrybia, patriota, uczestnik Wiosny Ludów na Węgrzech, członek Komitetu Centralnego Narodowego, zmarł 11 lutego 1891 roku.
            Został   pochowany na cmentarzu w Puchaczowie.