• Konkurs -sztandar szkoły

Szkolny konkurs plastyczny

Projekt Sztandaru Szkoły

Informacje ogólne:

Na przełomie kwietnia i maja 2010r. w naszej szkole będzie miało miejsce doniosłe wydarzenie: uroczyste nadanie Szkole Podstawowej w Nadrybiu sztandaru oraz imienia Jana i Kazimierza Bogdanowiczów.

Już dziś uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkoły przygotowują się do tak ważnej uroczystości. Jednym z elementów tych przygotowań jest zaprojektowanie SZTANDARU SZKOŁY, który stanie się jednym z symboli naszej Szkoły Podstawowej.

Sztandary już od dawna otoczone były należnym im szacunkiem i miłością, Dlatego oddawano im cześć i honory, uroczyście je poświęcano, składano na nie przysięgę. Dzisiaj sztandar szkoły jest symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają powagi zachowania, a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji, właściwych postaw jego poszanowania.

Pamiętając o tym wyjątkowym i szczególnym symbolu zechciejmy uczestniczyć w jego powstaniu.

Regulamin konkursu:

Konkurs ‘Projekt sztandaru szkoły’ przeznaczony jest dla uczniów Szkoły Podstawowej w Nadrybiu oraz środowiska lokalnego gminy Puchaczów.

·       Cel konkursu

Wyłonienie najciekawszego uczniowskiego projektu sztandaru szkoły, zawierającego dokładny opis dwóch stron wyglądu sztandaru(po stronie rewersu i awersu).

·       Organizatorzy konkursu

Rada Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Nadrybiu

Osoba odpowiedzialna za przebieg konkursu: nauczyciel Magda Kłębokowska

·       Uczestnicy konkursu

W konkursie mogą wziąć udział zainteresowani uczniowie klas I-VI SP w Nadrybiu a także członkowie środowiska lokalnego(rodzice uczniów, absolwenci, pozostali mieszkańcy gminy Puchaczów).

·        Warunki konkursu

1. Tematem konkursu jest projekt dwóch stron przyszłego sztandaru Szkoły Podstawowej w Nadrybiu, której patronem zostaną Jan i Kazimierz Bogdanowiczowie.

2. Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu nie więcej niż jedną pracę.

3. Technika wykonania pracy plastycznej: dowolna

4. Prace konkursowe powinny być wykonane w formacie A3 lub A4.

5. Każda zgłoszona praca plastyczna powinna zawierać dołączony na oddzielnej karcie słowny opis wyglądu zaprojektowanego sztandaru, zarówno po stronie rewersu jak i awersu,.

6. Każda zgłoszona do konkursu praca powinna zawierać na odwrocie  następujące informacje: imię i nazwisko autora, wiek, adres zamieszkania, klasę szkolną(w przypadku uczniów).

·        Termin konkursu

1.      Czas trwania konkursu: 6 - 28 stycznia 2010 r.

2.    Prace należy składać u wychowawcy grupy dzieci 6-letnich

pani Magdy Kłębokowskiej.

3.  Do dnia 01 lutego 2010r. komisja konkursowa, powołana przez organizatora rozstrzygnie konkurs wyłaniając laureatów.

4.  Ogłoszenie wyników konkursu odbędzie się podczas apelu szkolnego.

5.  Wszystkie prace zostaną zaprezentowane na wystawie pokonkursowej.

6.  Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są nagrody oraz dyplomy.

Organizatorzy                                                 Dyrektor Szkoły

PRZYKŁADY POLSKICH SZTANDARÓW SZKOLNYCH WRAZ Z OPISEM  ICH WYGLĄDU

Opis sztandaru Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Wietlinie:

Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o długości 100cm obszyta złotą taśmą i wykończona złotymi frędzlami. Po stronie głównej sztandar jest koloru zielonego. W centralnej części znajduje się portret patronki szkoły - Marii Konopnickiej malowany farbami olejnymi na płótnie. Portret od dołu  otoczony jest liśćmi w kształcie półkola w kolorze złotym. Nad postacią patronki widnieje napis w półkolu - SZKOŁA PODSTAWOWA IM. MARII KONOPNICKIEJ, pod postacią widnieje złoty napis W WIETLINIE. Rewers sztandaru jest koloru biało-czerwonego. W środkowej jego części znajduje się godło państwowe w kolorze srebra z elementami złotymi, wokół godła napis wyszyty złotymi literami, w kształcie koła, nad godłem - NIE RZUCIM ZIEMI, pod godłem - SKĄD NASZ RÓD. Drzewce sztandaru wykonane jest z drewna toczonego, zakończonego metalową głowicą w formie orła w koronie.

Opis sztandaru Szkoły Podstawowej im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie

Sztandar ma postać kwadratowego płata materiału składającego się z awersu i rewersu, przymocowanego do drzewca zwieńczonego głowicą przedstawiającego orła w koronie. Poniżej głowicy znajduje się biało-czerwona szarfa.

Na awersie w centralnym miejscu na zielonym tle znajduje się wizerunek partonów szkoły braci Stanisława i Jana Potoczków. Nad nimi napis "Szkoła Podstawowa" , a w dolnej części " im. Stanisława i Jana Potoczków w Rdziostowie " oraz dwie daty rok 1922 – powstanie szkoły w Rdziostowie i rok 2008 nadanie sztandaru. W lewym górnym rogu wyszyte zostały słoneczniki, które są logiem naszej szkoły.

Na rewersie sztandaru znajduje się orzeł w koronie na czerwonym tle haftowany srebrem oraz napis Bóg, Honor, Ojczyzna. Całość sztandaru obszyta złotymi frędzlami.